Finisaż wystawy "Organizatorzy życia" - oprowadzanie i performance taneczny

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36

Czas

25.02.2018

CZĘŚĆ PIERWSZA: OPROWADZANIE, godz. 16:30

Z okazji zamknięcia wystawy Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design zapraszamy na ostatnie oprowadzanie po ekspozycji oraz Sali neoplastycznej w towarzystwie Pauliny Kurc-Maj oraz Anny Saciuk-Gąsowskiej!

CZĘŚĆ DRUGA: PERFORMANCE, godz. 18:00

Mondrian Tańczący to performance taneczny podejmujący zagadnienie relacji pomiędzy neoplastycznym malarstwem Pieta Mondriana a ruchem. To niecodzienne połączenie powstało dzięki zainteresowaniom samego artysty. Słynny twórca abstrakcyjnych, analitycznych i pozornie „chłodnych” kompozycji był zafascynowany atmosferą Nowego Jorku – miejsca, gdzie w latach 40. królował taniec i muzyka boogie woogie.

„Natrafiłam na relacje, z których wynika, że sam artysta uwielbiał tańczyć, choć robił to w dość swoisty sposób”, opowiada Aleksandra Kozańska-Jóźwiak, tancerka i choreografka. „Wyobraziłam sobie Mondriana, który między pracą nad kolejnymi obrazami daje się uwieść ekstatycznym rytmom i oddać szaleńczemu tańcu. Postanowiłam z tej cielesnej i tanecznej perspektywy spojrzeć na jego abstrakcyjne kompozycje geometryczne, zastanawiając się nad ich wzajemnym uwarunkowaniem.”

Performance będzie stanowił próbę wytworzenia języka ruchowego, który nawiązywałby do procesu twórczego i prac teoretycznych Mondriana.

„W muzyce i ruchu, które uwiodły Mondriana, dostrzegłam potencjał, który prowadziłby do przekroczenia idei neoplastycyzmu, co stopniowo uwidaczniało się w późniejszych pracach artysty”, mówi Kozańska-Jóźwiak. Celem performansu jest nie tylko zbadanie relacji między sztuką Mondriana i tańcem, ale i swoiste „dokończenie” nieukończonego, malowanego tuż przed śmiercią artysty obrazu Victory Boogie Woogie.

Aleksandra Kozańska-Jóźwiak jest tancerką, choreografką i nauczycielką tańca, specjalizującą się w technice tańca jazzowego i współczesnego. Uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, obecnie kończy specjalizację choreograficzną na Akademii Muzycznej w Łodzi. Przez wiele lat tańczyła w Zespole Tańca Ludowego Harnam, a następnie w zespole tańca jazzowego Teatr Domu Tańca. Technikę jazzową zgłębiała w szkołach Off Jazz Center w Nicei, Harmonic Studio w Paryżu, Pineapple Dance Studio w Londynie. W 2010 założyła własny zespół taneczny JazzinŁódź, z którym zrealizowała dwa pełnowymiarowe spektakle taneczne oraz wiele mniejszych form, które prezentowane były podczas różnych festiwali i konkursów. Za choreografię „Corpo” została nagrodzona w 2015 na Festiwalu Teatrów Tańca w Kielcach oraz w konkursie The International Jazz Open Festiwal w Pardubicach. Jest absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Pracuje jako nauczyciel tańca jazzowego w Niepublicznej Szkole Baletowej w Łodzi.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.