Pustynia: przytułek dla sztuki zakazanej (The Desert of Forbiden Art) - pokaz filmu

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

2.12.2017, sobota, godz. 18.00

Dużo bardziej zadziwiający niż fikcja. Widzowie tego dokumentu będą zdumieni nie tylko tym, jak wygląda tytułowa sztuka i czemu była zakazana, ale też tym, gdzie się teraz znajduje i jak się tam dostała.
— Los Angeles Times

Cudowny dokument. Autorzy dają dojść do głosu sztuce dzięki ciepłym, powolnym ujęciom dzieł sztuki w żywych kolorach.
— The New York Times

Fascynująca historia… Ten absorbujący dokument uchwycił ducha regionu, ale najbardziej uderzającym widokiem wciąż pozostaje bez wątpienia śmiałe i bogate w swojej kolorystyce malarstwo. 
— Variety

Film opowiada historię Igora Savitsky’ego, archeologa, etnografa znawcy i kolekcjonera sztuki, który poświęcił swoje życie na ratowanie zakazanych przez władze Sowieckiej Rosji dzieł. Dzięki zaangażowaniu i nieustępliwości Savitsky’emu udało się dotrzeć do rodzin i spadkobierców artystów, a nawet twórców uwięzionych w gułagach. Kupując od nich dzieła sztuki nie tylko uratował część dorobku artystycznego swoich rodaków przed zapomnieniem i wpływem cenzury, ale też stworzył drugą co do wielkości kolekcję rosyjskiej sztuki awangardowej na świecie. Założył Państwowe Muzeum Sztuki Republiki Karakałpackiej w Nukusie, w dzisiejszym Uzbekistanie, które oprócz dzieł awangardowych gromadzi też liczne przykłady sztuki socrealistycznej oraz etnograficzne pamiątki związane z historią zamieszkujących ten rejon plemion.

Lubię myśleć o muzeum, jako o miejscu opiekuńczym dla dusz artystów.
– Igor Savitsky

 

Pustynia: przytułek dla sztuki zakazanej (The Desert of Forbiden Art)

Wybrane nagrody i festiwale /Selected festivals and awards: 2010 - Nagroda Cine Golden Eagle Award/Cine Golden Eagle Award, 2010 - Nagroda Publiczności Festiwalu Filmowego w Pekinie/Audience Award Beijing Int’l Film Fest.
Reżyseria: Amanda Pope & Tchavdar Georgiev
Narrator: Ben Kingsley
USA, 2010, 80 min.

Więcej o filmie

Więcej o kolekcji Savitsky'egoProjekcja filmu odbędzie się w ramach wydarzenia Konferencja "Muzeum awangardy czy awangardowe muzeum?".

Więcej o konferencji

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.