Ewolucja sztuki Krzysztofa Wodiczki. Wykład Tomasza Ferenca

ms2, ul. Ogrodowa 19
4 września 2015, piątek, g. 17.00

Krzysztof Wodiczko to jeden z najważniejszych i najlepiej znanych współczesnych artystów. Od kilku dekad żyje i tworzy w USA, gdzie między innymi jest wykładowcą prestiżowego bostońskiego MIT. Jednak obszar jego działań ma charakter globalny, a jego kariera ma wymiar kosmopolityczny.

Emblematem sztuki Wodiczki jest zaangażowanie społeczne i polityczne, zwracanie uwagi na grupy marginalizowane, wykluczone, pozbawione głosu i ochrony, narażone na przemoc. Od pewnego czasu w jego twórczości równie silny, a może dominujący staje się wątek antywojenny.

Rozwój i zmianę podejmowanych przez Wodiczkę tematów oraz sposobów mówienia o nich można doskonale prześledzić na łódzkiej wystawie. Właśnie te ewolucja stanie się głównym tematem wykładu, zarówno w kontekście pojawiania się nowych motywów, nowych rozwiązań formalnych, jaki i biograficznych doświadczeń artysty.

Dr hab. Tomasz Ferenc, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje w Katedrze Socjologii Sztuki. Jest autorem i redaktorem publikacji z zakresu socjologii wizualnej. Jego zainteresowania skupiają się wokół tematyki związanej ze społecznym zastosowaniem fotografii oraz problematyce emigracyjnej. Jego najnowsze publikacje to: „Artysta jako obcy : fotografie” oraz "Dennis. Biographical story of an American".

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.