Eksperymentalne Studio Polskiego Radia - odkrywane za oceanem

Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz redaktorzy platformy post: notes on modern and contemporary art around the globe mają przyjemność zaprezentować pierwszą wspólnie stworzoną internetową publikację: POLISH RADIO EXPERIMENTAL STUDIO: A CLOSE LOOK – prezentująca wybór materiałów archiwalnych, nagrań dźwiękowych i filmów oraz artykułów na temat Eksperymentalnego Studia Polskiego Radia.

Problem złożonych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej podjęła w maju 2012 roku prezentowana w Łodzi wystawa „Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984”. Wystawie towarzyszył katalog oraz dwie płyty z zapisami eksperymentalnych nagrań. W lipcu 2012 roku prezentowana była ona w Londyńskiej galerii Calvert 22, wzbudzając zainteresowanie krytyki i odwiedzających. Współpraca Muzeum Sztuki  z MoMA i redakcją post to kolejny krok na drodze rekonstrukcji i prezentacji eksperymentalnej twórczości artystów z Polski oraz przedstawiania jej w kontekście światowej historii sztuki.

Dzięki tej współpracy czytelnicy amerykańskiego portalu mają szansę poznać fenomen Eksperymentalnego Studium Polskiego Radia, a także krąg osób zaangażowanych w polską scenę artystyczną lat 60. i 70.. Utworzone w 1957 roku, zaledwie kilka lat po ufundowaniu podobnych studiów przy ośrodkach radiowych w Paryżu (1948), Kolonii (1951) i Mediolanie (1955), Studio Eksperymentalne szybko stało się jedynym w swoim rodzaju centrum muzyki elektroakustycznej na wschód od Żelaznej Kurtyny. W materiałach opublikowanych na łamach post znajdziemy wybrane utwory, partytury muzyczne oraz filmy, do których ścieżki dźwiękowe wyprodukowano w Studiu. Dostępny jest także zestaw niepublikowanych wcześniej artykułów, w których:

- Daniel Muzyczuk wprowadza do historii Studia,
- David Crowley skupia się na projekcie architektonicznym autorstwa Oskara i Zofii Hansenów oraz artystach sztuk wizualnych związanych ze Studiem,
- Michał Libera analizuje partytury muzyczne wydawane przez Studio przy współpracy z PWM,
- Angieszka Pindera interpretuje muzykę filmową tworzoną w Studiu,
- Bolesław Błaszczyk prezentuje bibliografię i dyskografię Eksperymentalnego Studia Polskiego Radia,
- Daniel Muzyczuk rozmawia z Eugeniuszem Rudnikiem.

Korzystając ze specyfiki publikacji internetowej, nowe materiały będą umieszczane na platformie co dwa tygodnie na przestrzeni trzech miesięcy, umożliwiając czytelnikom aktywne śledzenie jej rozwoju, a także udział w dyskusjach.

Publikacja POLISH RADIO EXPERIMENTAL STUDIO: A CLOSE LOOK została przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) przy współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Redakcja: Magdalena Moskalewicz, MoMA i Daniel Muzyczuk z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Publikacja dostępna jest pod adresem:

http://post.at.moma.org/themes/14-polish-radio-experimental-studio-a-close-look

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.