Ekscesy literackie w sztuce konceptualnej. Wykład Pawła Polita

ms², ul. Ogrodowa 19
26 listopada 2015, czwartek, g. 18:00
wstęp wolny

wykład w ramach projektu badawczego "Związki literatury i sztuk wizualnych po 1945 roku"

Sztuka konceptualna podała w wątpliwość optyczny status dzieła, przenosząc punkt ciężkości z wizualizacji idei na jej zwięzły zapis. Znaki stosowane przez polskich artystów konceptualnych – układy liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych, słowa, teksty, symbole, grafy, „ikonogramy”, złożone całości obrazowo-tekstowe – służą badaniu możliwości stanowienia znaczeń poza rygorem formy. 

Posługując się znakami, niektórzy artyści konceptualni wkraczają w dziedzinę literatury. Czynią oni ogólnie pojętą literackość punktem odniesienia swoich prac, bądź też włączają do dzieła fragmenty tekstu literackiego, albo jeszcze tworzą własne narracje o charakterze literackim. Podczas wykładu omówione zostaną odniesienia literackie w twórczości Edwarda Krasińskiego, Andrzeja Dłużniewskiego i Zbigniewa Gostomskiego.


Paweł Polit – autor tekstów o sztuce, kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi. Kurator wystaw w CSW Zamek Ujazdowski i Muzeum Sztuki w Łodzi, m.in. Themersonowie i awangarda (2013), Jeremy Millar (2014), Andrzej Czarnacki (2015); współkurator wystawy DADA Impuls (2015). Publikował w katalogach wystaw, tomach pokonferencyjnych i w pismach: „Afterall”, „ARTMargins”, „Obieg”, „Piktogram”.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.