DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI 2019

INFO

Miejsce

ms2, ul. Ogrodowa 19, wystawa Atlas Nowoczesności

Czas

27 kwietnia 2019, sobota, g. 12.00

Prowadzi

Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk oraz Dział Edukacji i klub ms17

Z badań wynika, że gość zwiedzający muzeum spędza przed każdym dziełem zaledwie osiem sekund. Z tego powodu Muzeum Sztuki w Łodzi po raz kolejny weźmie udział w obchodach organizowanego od 2011 roku Dnia Wolnej Sztuki. To coroczna akcja społeczna pokazująca, że zbiory muzealne można kontemplować bez pośpiechu czy specjalistycznego wykształcenia. W kwietniową sobotę o godzinie 12:00 muzea i galerie w całej Polsce zaproponują swoim zwiedzającym bliższe poznanie pięciu obiektów z kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej zadaniem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji. Ta część Dnia Wolnej Sztuki potrwa godzinę. Następnie uczestnicy zaproszeni zostaną na krótkie spotkanie - dyskusję, podczas którego będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami.


W tegoroczny Dzień Wolnej Sztuki - którego motywem przewodnim jest MIŁOŚĆ - włączył się młodzieżowy klub ms17. Członkowie klubu wybrali 5 dzieł, które według nich nawiązują do hasła. Od godziny 12:00 do 13:00 będą dyżurować przy tych pracach, zadawać pytania, motywować do samodzielnego szukania odpowiedzi, zachęcać do własnej interpretacji. Bo nie trzeba być ekspertem czy odbywać studia specjalistyczne, aby móc ze sztuką obcować, czerpać z niej inspirację czy mieć o niej własne zdanie.
 
Wybrane prace: 

Jo Spence, The Highest Product of Capitalism (After John Heartfield) / Najdoskonalszy produkt kapitalizmu (za Johnem Heartfieldem)
Władysław Hasior, Sztandar syjamskiego bohatera
Andy Warhol, Marylin Monroe
Douglas Davis, Jak się kochać z telewizorem
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Dwie głowy

Jak co roku zostaną przygotowane audiodeskrypcje dzieł umożliwiające osobom z dysfunkcją wzroku aktywny udział w akcji.

Bilety: 1 zł (do nabycia w kasie przed wydarzeniem)

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.