Dyskusja o książce Lecha Lechowicza "Grupa Zero-61"

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
14 grudnia 2016, środa, godz. 18:00, wstęp wolny

Wystawie „Grupa Zero-61” towarzyszy wydanie pierwszej monografii poświęconej ich twórczości. 14 grudnia o książce porozmawiają Lech Lechowicz i Piotr Lisowski.

Działalność Grupy „Zero-61” stanowi cenny i wyjątkowy w polskiej fotografii przykład wieloletniej aktywności grupowej, zachowującej przez blisko jedną dekadę żywotność oraz wewnętrzną spoistość artystyczną. Grupa założona została w październiku 1961 r. przez studentów Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Należeli do niej wówczas: Romuald Chomicz, Czesław Kuchta, Lucjan Oczkowski, Józef Robakowski, Jerzy Wardak, Wiesław Wojczulanis. W ciągu ośmiu lat istnienia skład ulegał zmianom. Najdłużej – bo od momentu założenia aż do rozwiązania grupy – a zarazem najbardziej prężnie, działali w niej Kuchta, Robakowski i Wardak, później dołączył Różycki, a w ostatnim okresie istnienia Zero-61 Bruszewski, Kokot i Mikołajczyk. Ta siódemka stanowiła trzon grupy. Ich działania charakteryzowała zawsze silna determinacja wyjścia poza zastane kanony. Nie interesowała ich zarówno sytuacja zewnętrzna, polityczna – reakcja gomułkowska lat sześćdziesiątych po okresie odwilży roku 1956 – ani zastana sytuacja artystyczna. Chcieli zacząć od zera, stąd też nazwa grupy.

Monografia Lecha Lechowicza „Grupa Zero-61 (1961-1969)” opisuje okoliczności powstania, historię działalności i charakterystykę „zerowców”. Przywołuje także słynną wystawę w Starej Kuźni w Toruniu z 1969 r., która była swoistą wystawą-instalacją (jedną z pierwszych tego typu w Polsce), gdzie fotografia stała się tylko jednym z elementów, obok foto-przedmiotów, asamblaży oraz działań efemerycznych prezentowanych w trakcie jej otwarcia.


Lech Lechowicz – urodzony w roku 1952 w Łodzi. Zajmuje się historią i teorią fotografii oraz relacji występujących między tradycyjnymi dyscyplinami artystycznymi, a nowymi mediami (fotografią, filmem, video, technikami cyfrowymi). Autor wystaw, katalogów oraz tekstów dotyczących tych problemów. W latach 1977-1996 pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi jako kustosz w Dziale Fotografii i Technik Wizualnych. W Instytucie Sztuki PAN w Warszawie obronił pracę doktorską „Obraz fotograficzny w myśli teoretycznej awangardy (1907-1939)”. Wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor książek „Fotoeseje – teksty o fotografii polskiej” oraz „Historia fotografii cz. 1 1839-1939”.

Piotr Lisowski - historyk sztuki i kurator wystaw w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2007-2016 kurator w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Współzałożyciel, wraz z Natalią Wiśniewską, Galerii Miłość w Toruniu. Kurator wystaw takich jak m.in.: „Kości wszystkich ludzi” dedykowanej Jackowi Kryszkowskiemu (2016), „Państwo wojny. Prace z kolekcji Galerii Wymiany” (2012), a także „Jerzy Ludwiński. Wypełniając puste pola” (2011). W 2010 roku zrealizował wystawę „Kuźnia” poświęconą twórczości Grupy „Zero-61”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.