"Dreptanie". Tadeusz Peiper chodzi do kina (1945-1960). Wykład Aleksandra Wójtowicza

ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
9 czerwca 2016, godz. 17:00, wstęp wolny

Wykład w ramach cyklu „Związki literatury i sztuk wizualnych w Polsce po 1945 roku”

Powojenne pisma filmowe Tadeusza Peipera stanowią jeden z ostatnich przyczółków Wielkiej Awangardy po 1945 roku. Przyświecające im założenia wywodzą się z międzywojennego dyskursu konstruktywistycznego i zostały zaadoptowane do ówczesnej rzeczywistości. W całkowicie zmienionych realiach niedawny „papież awangardy” usiłuje uchwycić kapryśną wędrówkę ducha nowych czasów, odpowiedzieć na pytanie, jak pod jego dyktando zmienia się sztuka filmowa i wrażliwość jej odbiorców. Dużą rolę w tych rozważaniach odgrywają wątki literackie i paraliterackie, rozważania na temat adaptacji powieści, techniki pisania scenariuszy, a więc tematy, w których niczym w soczewce skupia się próba pogodzenia walorów ściśle filmowych z epoką domagającą się nowego języka wrażliwości.


Aleksander Wójtowicz – adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie. Historyk literatury, edytor. Autor książki „Cogito i »sejsmograf podświadomości«. Proza Pierwszej Awangardy” (2010). Publikował m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Kwartalniku Filmowym”. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.