Dłubak Soundsystem

19 stycznia 2013, sobota, g. 19.00
ms cafe, ul. Więckowskiego 36

„Dłubak Soundsystem” to niezwykły utwór, który jest dialogiem pomiędzy fotografiami klasyka polskiej neoawangardy – Zbigniewa Dłubaka (1921-2005), a eksperymentalną muzyką współczesną wiolonczelisty Mikołaja Pałosza i saksofonisty Raya Dickaty. Premiera tego audiowizualnego utworu, stworzonego według koncepcji Mikołaja Pałosza, odbyła się w ramach festiwalu Warszawska Jesień 2012.

Ułożone w sekwencje setki fotografii Dłubaka z cyklu „Gestykulacje” (1970-1978), tworzą wizualną warstwę dzieła – wielkoformatowe video zrealizowane przez Włodzimierza Kossaka. Narracja stworzona z obrazów dłoni i nagich korpusów, ich wzajemne relacje i przekształcenia stanowią wizualną partyturę dla muzyków.

Duetowi Pałosza i Dickaty'ego udało się stworzyć synergię pomiędzy obrazem, a muzyką. Dwa systemy znaków – wizualnych i muzycznych – są ze sobą zespolone. Między dźwiękiem a obrazem nie zachodzą proste relacje, jak w przypadku ilustracji czy wizualizacji. Praca wiolonczelisty i saksofonisty to analityczne odczytanie serii i sekwencji obrazów – podobieństw, różnic, zależności – a nie muzyczna interpretacja ich treści. Muzyka Pałosza i Dickaty'ego jest także poszukiwaniem kompromisu między precyzyjnymi wytycznymi wynikającymi z tej wizualnej partytury, a nieskrępowanym żywiołem free improvisation.

Koncepcja artystyczna – Mikołaj Pałosz         
Muzyka – Mikołaj Pałosz (wiolonczela), Ray Dickaty (saksofony)
Montaż i realizacja video – Włodzimierz Kossak
Koordynatorka – Katarzyna Kucharska-Hornung

Utwór powstał na zamówienie Fundacji Archeologia Fotografii.

Mikołaj Pałosz – niezależny wiolonczelista i improwizator. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i awangardowej. W latach 1998-2008 był członkiem zespołu wiolonczelowego Conjunto Ibérico, z którym koncertował w Europie, Brazylii, Meksyku i USA. Jest stałym członkiem Warszawskiej Grupy Cellonet. Jego solowa płyta Cellovator DUX 0628 z improwizacjami i współczesnymi kompozycjami ukazała się w 2008 roku. Wspólnie z saksofonistą Rayem Dickaty i perkusistą Pawłem Szpurą tworzą improwizujące trio Osaka Vacuum.

Ray Dickaty – brytyjski saksofonista i improwizator. Jest aktywną postacią sceny muzyki improwizowanej. Współtworzy liczne zespoły, w tym Osaka Vacuum, Infant Joy czy Solar Fire Trio. Obecnie jest członkiem zespołu Loka, nagrywającego dla wytwórni Ninja Tunes. Ma za sobą długą współpracę z zespołami Spiritualized i Moonshake. Występuje na ponad sześćdziesięciu płytach. Grał z postaciami tak różnorodnymi jak Soulsavers, Eddie Prevost, Sonic Youth, Fred Frith, Damo Suzuki, Lol Coxhill, John Edwards czy Durutti Column. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Włodzimierz Kossak – montażysta, operator filmowy, muzyk, improwizator. Fascynuje go problem poszerzenia percepcji muzyki poprzez obraz. Wykorzystując technologię komputerową, poszukuje nowych form wyrazu, które przełamują linearny charakter postrzegania. Studiował w Milton Avery School of Fine Art w Nowym Jorku. W 2001 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fagotu u profesora Zbigniewa Płużka. Uczestniczył w montażu filmu Igora Krenza „Rerum”, był operatorem polsko-greckiej produkcji „The Winter”.

Więcej informacji wkrótce na naszej stronie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.