Dlaczego nie ma słynnych żydowskich artystek? Wykład Małgorzaty Stolarskiej-Fronii

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

3 stycznia 2019, godz. 18.00

Kobiety-artystki a żydowska awangarda dwudziestolecia międzywojennego.

Wychodząc od parafrazy tytułu artykułu Lindy Nochlin z 1971 roku (Why have there been no great women artists? / Dlaczego nie ma wielkich artystek – kobiet?) wykład ten będzie refleksją nad pytaniem: dlaczego nieznane lub prawie nieznane są artystki żydowskie, dlaczego tak trudno było im wejść zarówno do kanonu sztuki powszechnej, jak i żydowskiej?

Pierwszą publiczną uczelnią artystyczną w Polsce, gdzie kobiety mogły studiować sztukę była Szkoła Sztuk Pięknych w Warszawie i nastąpiło to dopiero w 1904. Także kobiety żydowskie podejmowały wtedy drogę artystyczną. Stanowiły część żydowskiej awangardy, choć dziś większość z nich jest zapomniana, a ich twórczość nieznana i niezbadana. W narracji historii sztuki funkcjonują jako siostry, żony, partnerki, lecz ich losy zawodowe są często trudne do zrekonstruowania, a w większości przypadków liczba zachowanych prac pozostaje znikoma. Nieznany jest też ich głos w kwestii tworzenia żydowskiej sztuki narodowej.

Podczas wykładu omówiona zostanie sztuka wybranych żydowskich artystek tworzących zwłaszcza po 1918 roku i należących do europejskich środowisk awangardowych. Ukazane zostaną na tle sieci kontaktów artystycznych rozpiętych pomiędzy europejskimi miastami, gdzie toczyło się życie bohemy. Omówiona zostanie ich pozycja w tym środowisku, ich estetyczne, tematyczne, a także – co nie mniej ważne - tożsamościowe  wybory. Pozwoli to głębiej zastanowić się, kim była wówczas kobieta-Żydówka-artystka, jak kultura żydowska rozumie kwestie gender, role płciowe i kulturowe i jakie są ich reprezentacje w sztuce.

Biletowane: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.