Dlaczego improwizujemy? Sympozjum wokół improwizacji

ms2, ul. Ogrodowa 19
12 października 2013, sobota, g. 10.00-17.00 

Na tydzień przed zamknięciem wystawy „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy”, zadamy pytanie: dlaczego improwizujemy? Zakładając, że improwizujemy wszyscy – komunikując się między sobą, podejmując codzienne decyzje – taniec może być szczególnym obszarem tej praktyki. Improwizacja w tańcu to wyzwanie dla ciała i umysłu równocześnie.

Sympozjum odbywa się w ramach MAKT / Mobilnej Akademii Krytyków Tańca, inicjatywy zrzeszającej ludzi ciekawych tańca i chcących o nim wnikliwie pisać. „Idea kształcenia warsztatowego młodych krytyków tańca poprzez umożliwienie im bliskiego spotkania z artystami i teoretykami pochodzącymi z obszaru sztuk tańcowi pokrewnych wzięła się z poczucia, że nie ma w naszym kraju równowagi pomiędzy dynamicznym rozwojem tańca współczesnego a pogłębioną refleksją, która pozwoliłaby zarówno samym artystom, jak i publiczności, dostrzec intelektualny i estetyczny kontekst tej pozornie czysto fizycznej sztuki” – mówi inicjatorka MAKT, Jadwiga Majewska.

Projekt MAKT jest wspierany przez EEPAP (East European Performing Arts Platform) a jego kolejne edycje odbywały się przy okazji najważniejszych festiwali performatywnych takich, jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca w Lublinie, Stary Browar Nowy Taniec na Festiwalu Malta w Poznaniu, Mandala Peformance Festival we Wrocławiu. W ramach wystawy „Przyjdzie, pokażemy Wam, co robimy” na seminariach trwających od poniedziałku, 7 października, uczestnicy zajmą się problemem improwizacji w sztukach performatywnych. Swoimi przemyśleniami podzielą się z nami w sobotę, 12 października, podczas dyskusji podsumowującej sympozjum o improwizacji.

HARMONOGRAM SYMPOZJUM:

10.00 – 11.00
Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda: Powitanie i wykład wprowadzający

11.00 – 11.30
prof. Małgorzata Leyko, Improwizacja - pamięć ciała w koncepcji Rudolfa Labana

11.30 12.00
dr Juliusz Grzybowski, O tym, czy improwizacja jest możliwa?

12.00 12.30
Zofia Maria Cielątkowska, Konteksty i narracje improwizacji

12.30 – 14.00
Przerwa

14.00 – 14.30
Jadwiga Majewska, Para? Rozłączna? Muzyka i improwizacja, na wybranych przykładach

14.30 15.00
Gaja Karolczak, Jak podejść doświadczenie widza? Ujęzykowienie kinestetycznego odbioru tańca

15.00 15.30
Wykład praktyczny

15.30 17.00
dyskusja z udziałem panelistów i uczestników sesji MAKT

Pomysłodawczyni i prowadząca: Jadwiga Majewska

Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi

Współpraca: Katedra Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego

Sesja MAKT oraz sympozjum odbywa się w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.