Debata: Miasto Łódź

ms2, ul. Ogrodowa 19
27 maja 2013, poniedziałek, g. 18.00

Wysokie bezrobocie, problemy społeczne, śródmieście popadające w ruinę – taki obraz Łodzi rysują doniesienia medialne. Czy to przesada, czy może rzeczywiście należy bić na alarm? O obecnej kondycji i wizjach przyszłości Łodzi będą rozmawiać uczestnicy debaty  „Miasto Łódź”, której gospodarzem jest Muzeum Sztuki.

Specyfika i aktualne problemy miasta nie są obojętne środowiskom związanym z kulturą i sztuką. Muzeum Sztuki w Łodzi postanowiło pełnić rolę gospodarza dyskusji i włączyć się w dialog na temat kierunku rozwoju Łodzi. Tym bardziej, że miasto jako miejsce do życia i punkt odniesienia rozważań o szeroko rozumianej ekologii jest przedmiotem zainteresowania realizowanego przez Muzeum cyklicznego projektu „Ekologie miejskie”. Badanie zagadnień związanych z miastem odbywa się w dużej mierze w przestrzeni publicznej: na łódzkich placach, skwerach i ulicach.

Wykorzystanie potencjału łódzkiej kultury mogłyby korzystnie wpłynąć na jakość życia w mieście. Spotkanie pod hasłem „Miasto Łódź” będzie próbą określenia postaw instytucji kultury zarówno wobec problemów miasta, jak i jego pozytywnych przemian.

Gospodarze postawią przed dyskutantami trudne pytanie: co zrobić, żeby Łódź przetrwała? Jak sprawić, żeby zamiast powoli znikać i pustoszeć, umocniła swoją pozycję i zaczęła budować silną lokalną tożsamość? Co tak naprawdę stanowi największy potencjał miasta i jak go odpowiednio wykorzystać? Jaka jest i jaka powinna być rola kultury w życiu miasta?

Uczestnicy debaty będą się zastanawiać, co i jak remontować w pierwszej kolejności, czy i gdzie budować miasto od nowa oraz jak zrewitalizować śródmieście. Spotkanie w ms2 będzie otwartą dyskusją, w której głos może zabrać każdy z zaproszonych gości, a także publiczność.

Do wspólnej debaty zostali zaproszeni m.in. architekt Marek Diehl, aktywista i artysta Marcin Polak, ekonomista Ireneusz Jabłoński. W spotkaniu udział weźmie także dyrektor Muzeum Sztuki Jarosław Suchan. Moderatorem spotkania będzie Jacek Grudzień, dziennikarz i dyrektor TVP Łódź. Efektem żywej wymiany myśli będzie próba wspólnego spisania dokumentu pod nazwą „Manifest Miasta Łódź”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.