David Grubbs - Henry Flynt na falach radiowych

30 września 2012, niedziela, g. 18.00
Wykład, wstęp wolny.

Muzyka, urodzonego w 1940 roku, kompozytora Henry'ego Flynta nie doczekała się żadnego komercyjnego wydania, aż do przełomu wieków; wyjątkiem była wydana w zachodnich Niemczech w 1986 roku kaseta. Od 2001 roku, kilka niezależnych wytwórni wydało w krótkim czasie aż dziesięć płyt Cd z archiwalnymi nagraniami, które sam Flynt określił jako „awangardową muzykę hillbilly”. Do czasu wydania tych nagrań słuchacze, zainteresowani historią muzycznych awangard lat sześćdziesiątych, znali Flynta jedynie jako intrygujący i enigmatyczny margines owej opowieści.

W wykładzie „Henry Flynt na falach radiowych” Grubbs przedstawi pogląd, że kolejne pokolenia zaczęły postrzegać gatunki i hierarchie muzyczne w sposób bardziej płynny i mniej czołobitny oraz, że ten stan wynika po części z niezwykłego dostępu nagrań. W 1961 roku niektóre ze sposobów wartościowania zostały odrzucone przez młodego muzyka Henry'ego Flynta, kiedy zdał sobie sprawę, że John Cage jest dumny ze swej ignorancji w kwestii muzyki popularnej. W wywiadzie radiowym z 2004 roku Flynt wydaje się szczególnie zaskoczony słysząc, że DJ radia WFMU Kenneth Goldsmith mówi: „Nikt dziś nie zastanawia się czy słucha country, bluesa czy muzyki awangardowej. Całkiem naturalne jest, że lubi się wszystko”. W tej samej rozmowie Flynt opowiada, że jest dla niego jest oczywistością, że osoby, które podziwiają Cage'a lub Karlheinza Stockhausena, nie będą zainteresowane bluesem, jazzem, rockiem lub różnymi odmianami muzyki country. Jednak Goldsmith również wyraża swoje doświadczenia twierdząc, że współczesna publiczność muzyki eksperymentalnej i awangardy rozkoszuje się szerszą gamą muzycznych stylów niż cztery dekady wcześniej, kiedy to aktywna wrogość wobec folku i popu zmusiła Flynta do protestu przeciwko ortodoksji muzyki awangardowej. Trwająca trzy godziny audycja może być w tej chwili pobrana jako plik MP3 z UbuWeb. Łatwy dostęp do tego nagrania ilustruje prosty fakt, że muzyka, która była dostępna jedynie dla małej, zgrupowanej na jednym obszarze geograficznym we wczesnych latach sześćdziesiątych, może być teraz słuchana przez niezwykle szeroką i rozproszoną publiczność.

Mieszkający na Brooklynie muzyk i pisarz David Grubbs wydał jedenaście albumów solowych i jest znany z interdyscyplinarnych kolaboracji z poetką Susan Howe i artystami wizualnymi: Angelą Bulloch i Anthonym McCallem. Grubbs założył takie grupy jak: Gastr del Sol, Bastro i Squirrel Bait, a także pojawił się gościnnie na płytach Red Krayoli, Tony'ego Conrada, Pauline Oliveros, Willa Oldhama i Wingdale Community Singers. Występuje w filmie dokumentalnym Augusto Contento’s Parallax Sounds. Obecnie kończy prace nad książką Records Ruin the Landscape: John Cage, The Sixties, and Sound Recording, którą wyda Duke University Press. Grubbs otrzymał  nagrodę Foundation for Contemporary Arts na lata 2005-6, a Village Voice określił go  jako jednego z dwóch „najlepszych nauczycieli, których muzycy niezależnego rocka powinni podziwiać”. Wykłada na Conservatory of Music oraz wydziale Performance and Interactive Media Arts (PIMA) na Brooklyn College, CUNY.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.