Czy sztuka działa? Dyskusje wokół

Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2, Warszawa
9 czerwca 2015, wtorek, g. 18.00

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
9 kwietnia 2015, czwartek, g. 19.00 

Niebostan, ul. Piotrkowska 17, Łódź
25 marca 2015, środa, g. 19.00

Zemsta, ul. Fredry 5/3a, Poznań
20 marca 2015, piątek, g. 19.00

„Skuteczność sztuki” to publikacja na temat jednego z najważniejszych problemów współczesnej działalności artystycznej – jej możliwej i oczekiwanej skuteczności. Temat prowokuje do dyskusji o tym, jak i czy w ogóle można używać takiej kategorii wobec sztuki. Jeśli można, to jakie przyjąć kryteria, żeby ocenić, czy sztuka „zadziałała”? 

Książka pod redakcją Tomasza Załuskiego pokazuje ten problem z wielu perspektyw. W ponad dwudziestu esejach i wywiadach wypowiedzieli się zarówno teoretycy, jak i praktycy sztuki współczesnej. Dzięki tej różnorodności publikacja jest pełną aktualnych odniesień prezentacją szerokiego spektrum poglądów, doświadczeń i postaw. Design społeczny, rynek sztuki, artystyczny aktywizm czy instytucje kultury – to tylko pewne z obszarów, w ramach których padają pytania o skuteczność sztuki.

Spostrzeżenia i opinie zawarte w książce staną się punktem wyjścia do dyskusji, w której udział wezmą:

W Poznaniu: Tomasz Załuski (historyk sztuki, filozof, redaktor publikacji)Mikołaj Iwański (ekonomista i publicysta)Rafał Jakubowicz (artysta)Piotr Juskowiak (kulturoznawca)Marta Kosińska (kulturoznawczyni)Marcin Polak (artysta)Karolina Sikorska (kulturoznawczyni i kuratorka sztuki),  Jarosław Urbański (socjolog i działacz społeczno-polityczny)

W Łodzi: Agnieszka Rejniak-Majewska (historyczka i badaczka sztuki), Marcin Polak (artysta), Tomasz Załuski (historyk sztuki, filozof, redaktor publikacji), Katarzyna Słoboda (kuratorka Muzeum Sztuki w Łodzi). Spotkanie poprowadzi Igor Rakowski Kłos.

W Lublinie: Tomasz Załuski, Magdalena Linkowska, Szymon Pietrasiewicz, Agnieszka Ziętek. Spotkanie poprowadzi: Rafał Czekaj.

W Warszawie: Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki), Tomasz Załuski, Bogna Świątkowska (Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana), Paweł Możdżyński (socjolog kultury w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW), Adriana Prodeus (moderator spotkania, zastępca dyrektora CSW Zamek Ujazdowski). Tytuł spotkania: "Co jest skuteczne (w sztuce)?"   

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.