Czy obrazów jest zbyt wiele? O zwrocie obrazowym (w Polsce). Wykład Łukasza Zaremby

ms2, ul. Ogrodowa 19
13 stycznia 2016, środa, g. 18.00

Pierwsze z serii spotkań, zatytułowanej „Nic do zobaczenia. Teorie wizualności wobec niewizualnych problemów współczesności”, dotyczyć będzie powszechnego przeświadczenia o nadmiarze, nadprodukcji i zalewie obrazów w późnej nowoczesności.

Chodzi nie tylko o zadanie pytania, czy obrazów rzeczywiście jest dziś najwięcej w historii (i czy jest ich zbyt wiele), ale również pytania o ich funkcje społeczne i możliwości sprawcze. Określenia takie jak „epoka wizualna”, „świat ekranów”, a nawet „zwrot obrazowy” nie zawsze wskazują bowiem istotę roli obrazów, diagnozując raczej ich wszechobecność niż znaczenie.

Punktem dojścia i przykładem z polskiej współczesnej kultury wizualnej będzie problem „bilbordozy”, nadmiaru i samoistnego pączkowania obrazów reklamowych po 1989 roku. Czy bilbordy rzeczywiście coś pokazują i czy ktoś je w ogóle dostrzega? A jeśli nie, to do czego służą?

Kolejne spotkania z serii „Nic do zobaczenia” dotyczyć będą między innymi obrazu i zmian klimatycznych, obrazu i globalnych przepływów kapitału, obrazu wobec problemu migracji, obrazu w relacji do „czarnych skrzynek” nowych mediów etc.


Łukasz Zaremba - badacz wizualności, tłumacz, kurator w Centrum Muzeologicznym MS, pracownik Instytutu Kultury Polskiej UW, redaktor pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”; jego książka "Obrazy wychodzą na ulice" ukaże się w 2016 roku.

Wstęp wolny.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.