Czy Europa przetrwa? Międzynarodowa konferencja towarzysząca wystawie Niewczesne historie

Międzynarodowa konferencja towarzysząca wystawie Niewczesne historie
ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
22 września 2012, sobota, g. 15.00

Czy Europa jest nam jeszcze potrzebna? Jeśli tak, to jaka? Czy kluczowa dla europejskiego projektu aspiracja do ekonomicznej równości przy zachowaniu kulturowych różnic jest w stanie wytrzymać próbę kryzysu? A może kryzys pomoże wyzwolić nowe sposoby myślenia i działania?
O formach przetrwania albo przekroczenia Europy dyskutować będą naukowcy oraz artyści i kuratorzy, współtworzący projekty "Scenariusze dla Europy" (2010-2012) i "Europa (do potęgi) n" (2012-2013). W obu projektach sztuka współczesna otwiera możliwości innego myślenia o Europie.

PROGRAM:

15.00
Powitanie i wprowadzenie
– Jarosław Suchan

15.15
Jaka Europa?
– Barbara Steiner

dr Barbara Steiner – kuratorka wystaw, dyrektorka artystyczna projektu Europa (do potęgi) n. W latach 2001-2011 była dyrektorką Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku.

15.45
Życie w dwunastu wymiarach, wyobrażanie przyszłości w czte­rech. Wyzwanie myślenia tego, co nie do pomyślenia, oświecanie światła, tworzenie przestrzeni wy­obrażeniowych, które są bardziej realne niż to, co realne 
– Richard Thieme
Wykład przekazywany za pośrednictwem internetu.

Richard Thieme – bada wyzwania  stawiane przez nowe technologie i przyszłość, przemiany ludzkości nimi spowodowane oraz kreatywność jako odpowiedź na radykalną zmianę. Autor esejów i opowiadań.

16.30
Panel I
De-modernizacja światów?
 Europy, świata sztuki i innych? – Slavs and Tatars, Tamás Kaszás, Janek Simon, Wandelien van Oldenborgh
moderacja i wprowadzenie Jan Sowa: Od modernizacji do de-modernizacji –odczarowywanie iluzji XX w.

Slavs and Tatars – założony w 2006 r. kolektyw działający na rzecz spierania się i łączenia z obszarem położonym na wschód od byłego Muru Berliń­skiego i na zachód od Wielkiego Muru Chińskiego, czyli terenem znanym jako Eurazja.
Tamás Kaszás, artysta. Jego prace konfrontują się z nadchodzącą prze­mianą obecnej cywilizacji, proponując alternatywne modele produkcji, wspólnotowości, wiedzy.
Janek Simon, artysta. Jego twórczość podejmuje problemy relacji sztuki z nauką, ekonomią, geopolityką; poszukuje eksperymentalnych modeli produkcji i wspólnotowości. Jest współ­twórcą Spółdzielni Goldex Poldex w Krakowie.
Wendelien van Oldenborgh, artystka. Jej prace badają znaczenie i formy gestów oraz mowy w komunikacji spo­łecznej, analizują ślady historii (w tym szczególnie kolonialnej) we współczes­nej polityce.
dr Jan Sowa - socjolog, eseista, adiunkt w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

17.45
Przerwa

18.00
Panel II
Trauma dla Europy
– Tone Hansen, Miško Šuvaković, Kit Hammonds
moderacja i wprowadzenie Paweł Mościcki: Awaryjne przetrwanie historii

Tone Hansen – kuratorka wystaw, artystka, krytyczka sztuki, dyrektorka Henie Onstad Kunstsenter Høvikodden koło Oslo.
prof. Miško Šuvaković – filozof, teoretyk sztuki, kurator i wykładowca Uniwerzitet Umetnosti w Belgradzie, działał również jako artysta koncep­tualny.
Kit Hammonds – kurator i pisarz, prowadzi zajęcia w programie Curating Contemporary Art w Royal College of Arts w Londynie.
dr Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, asystent w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

20.30
After Europe Party 
– Koncert zespołu Pustki
ms cafe, ul. Więckowskiego 36
Bilet w cenie 20 PLN do kupienia w ms cafe.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.