Czy dźwięk jest słyszalny? Łukasz Ogórek na Festiwalu Tansmana

Praca Łukasza Ogórka na Festiwalu Tansmana
9 listopada - 20 listopada 2012
Filharmonia im. Artura Rubinsteina

Praca przygotowana przez Łukasza Ogórka dla Festiwalu Tansmana opiera się na naturalnym środowisku filharmonii. Wykorzystując infrastrukturę tego miejsca oraz charakterystyczne dla niego rytuały uczestnictwa, zwraca uwagę na związek dźwięku z przestrzenią i cielesnością.

Pierwszym dźwiękiem znaczącym, na który powinniśmy zareagować po wejściu do filharmonii jest gong, będącym jednym z najważniejszych elementów uczestnictwa w grupowym słuchaniu muzyki. W łódzkiej filharmonii można go usłyszeć z głośników w foyer. Jest on odgrywany z mp3, na którym umieszczone są trzy sygnały – pojedyncze, podwójne i potrójne gongi (całość trwa ok. 7 minut). Ich słyszalność jest kluczowa – publiczność musi znaleźć się na sali w momencie rozpoczęcia koncertu.

Łukasz Ogórek przygotował swój autorski gong, który będzie odgrywany przed każdym z koncertów w ramach Festiwalu Tansmana. Oparty jest on na skali tonów od 250 do 8000hz, co odpowiada skali audiometru tonalnego, wykorzystywanego do badania słuchu przez laryngologów. To próba zobiektywizowania tego, co słyszalne, gra z przyzwyczajeniami i uniwersalizacją doznań zmysłowych. W tym przypadku włączeni są wszyscy ci, którzy z medycznego punktu widzenia – słyszą.

Kuratorka: Aleksandra Jach

żródło zdjęcia

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.