Cześć czarnej sztuce. Literacka twórczość Jacka Kryszkowskiego. Wykład Daniela Muzyczuka

ms²ul. Ogrodowa 19

22 października 2015, czwartek, g. 18:00

Wykład Daniela Muzyczuka w ramach projektu badawczego "Związki literatury i sztuk wizualnych po 1945 roku".

Wystąpienie będzie dotyczyć radykalnej przemiany w praktyce artystycznej Jacka Kryszkowskiego, który w 1985 roku porzuciwszy magazyn „Tango" oraz krytykując Kulturę Zrzuty rozpoczął wydawanie własnego periodyku i poświęcił się głównie pisaniu. 
Decyzja ta została oparta na wniosku, że neoawangardowa sztuka nie ustrzegła się fetyszyzmu towarowego i dlatego należy dokonać radykalnego kroku na drodze do spełnienia postulatów połączenia sztuki i życia. W tym celu postanowił zastąpić produkcję obiektów literaturą. Prześledzone zostaną główne strategie użyte przez artystę. Jego twórczość zostanie również postawiona w jednym szeregu z kluczowymi dla sztuki lat sześćdziesiątych postaciami takimi jak: Marcel Broodthaers i Guy Debord.

Daniel Muzyczuk - kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2008 do 2011 kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Kurator projektów m. in.: „Spojrzenia 2011” oraz „Dźwięki elektrycznego ciała” (wraz z Davidem Crowleyem). Kurator pawilonu polskiego na 55 Biennale Sztuki w Wenecji. Zwycięzca (z Agnieszką Pinderą) konkursu im. Igora Zabla w 2011. Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2015 vice-prezes AICA Polska.

Wstęp wolny.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.