Cykl wykładów: Początek i koniec życia − aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

7 listopada 2018, 12 grudnia 2018, 6 lutego 2019, 6 marca 2019, 3 kwietnia 2019, 8 maja 2019, 5 czerwca 2019, godz. 18:00

W ramach otwartego cyklu wykładów „Początek i koniec” przyglądamy się problemom medycznym początku i końca życia w perspektywie dwugłosu bioetyki i sztuk audiowizualnych. Interesują nas audiowizualne egzemplifikacje dylematów, z którymi medycyna i bioetyka zmagają się na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej.

Żyjemy w świecie, w którym medycyna wywiera coraz większy wpływ na styl życia, świadomość i kulturę społeczeństw krajów rozwiniętych. Wpływ ten jest szczególnie widoczny w kwestiach związanych z początkiem i końcem życia. Intensywny rozwój technologii biomedycznej dający nowe możliwości radzenia sobie z problemami początku i końca życia nie tylko na nowo formułuje odwieczne pytania o podstawy i sens ludzkiej egzystencji, ale prowokuje też nowe, dawniej nieprzewidywalne, szczegółowe problemy etyczne. Kwestie te są przedmiotem dużego zainteresowania zarówno lekarzy, filozofów, prawników i teologów, jak i szerokiej opinii publicznej. Wywołują też wiele kontrowersji, stając się przedmiotem sporów w środowisku naukowym i lekarskim, a także budząc wątpliwości społeczeństwa.

Truizmem byłoby stwierdzenie, że zwierciadłem współczesnego społeczeństwa jest film. Oczywiste zatem, że trudna etycznie problematyka medycyny reprodukcyjnej i terminalnej jest przedmiotem zainteresowania twórców filmowych. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre, bo film – podejmując tematykę, która żywo obchodzi współczesnego człowieka, czującego się niekiedy zakładnikiem technologii medycznej i pragnącego wyzwolić się spod dyktatu medycyny – nie tylko wpisuje się w toczącą się dyskusję społeczną, ale też staje się ważnym i niejednokrotnie opiniotwórczym głosem. Negatywną stroną filmowego zainteresowania problematyką medyczną początku i końca życia jest to, że niekiedy w obrazach filmowych powielane są popularne przekłamania i mity dotyczące procedur medycznych. Cykl wykładów bierze na warsztat te filmowe odzwierciedlenia i prezentuje je w perspektywie bioetycznej.

Wydarzenia towarzyszące

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.