Festiwal performansu. "Ćwiczenia z (re)produkcji"

ms2, ul. Ogrodowa 19
11 stycznia 2013, piątek, g. 16.00 - 22.00
12 stycznia 2012, sobota, g. 11.00 - 22.00

Pokaz filmu Erika van Lieshouta "Zamówienie"
CH Manufaktura, lewy pasaż, pierwsze piętro
13 stycznia 2013, niedziela, 10.00 - 21.00

W dniach 11-12 stycznia 2013 zapraszamy na festiwal Ćwiczenia z (re)produkcji, organizowany we współpracy z Kunsthaus (Miejską Galerią Sztuki Współczesnej) w Dreźnie.

Budynek ms² przy ulicy Ogrodowej 19 to współczesne miejsce produkcji i reprodukcji, magazyn znaczeń i form. Dawna szwalnia, należąca do największego kompleksu fabrycznego w Łodzi, obecnie jest częścią Manufaktury. Ślad po dawnym przeznaczeniu budynku pozostał jedynie w jego architekturze – surowych ceglanych ścianach, układzie pomieszczeń. Praca jednak trwa, lecz jak ją opisać?

Fabryka zamieniła się w muzeum. Społeczne i technologiczne transformacje ostatniego stulecia sprawiły, że praca wykonywana w celu wytwarzania obiektów stała się wytwarzaniem relacji, włączając w swój obszar życie prywatne, zabawę i odpoczynek. Praca to generowanie wartości ekonomicznej poprzez ruch, to ciało i jego poruszenia, nasze społeczne i kreatywne możliwości, mobilność i elastyczność.

Dla Katarzyny Kobro pojęcie ruchu łączyło się z jego optymalizacją. Artystka poszukiwała takich struktur, które mogłyby efektywnie organizować codzienne życie człowieka. Jej sposób myślenia łączył się z pojęciem dziewiętnastowiecznej efektywnej produkcji i poprzedzał koncepcje racjonalnej organizacji pracy w czasach późnego kapitalizmu. Zmieniły się jednak mierniki produktywności. O ile w minionym stuleciu dominował przemysł i usługi, dziś dominuje ekonomia doświadczenia, w której produkcja tożsama jest z konsumpcją.

Jeżeli ruch tak łatwo poddaje się presji produktywności, to czy możliwy jest bunt? Zaprzestanie pracy? I jakie są tego konsekwencje? Co się dzieje, gdy ciało albo materia buntuje się, a ruch przestaje podążać na rozumnym celem?

Ćwiczenia z (re)produkcji to cykl pokazów filmów i performansów wplecionych w dynamikę funkcjonowania instytucji. Muzeum stanie się salą ćwiczeń, w której testować będziemy różne sposoby poruszania się, badać granice między ruchem-pracą, ruchem-wypoczynkiem, ruchem-zabawą. Artyści zaingerują w puste przestrzenie wystawiennicze, a także w wystawę Korespondencje, kawiarnię, księgarnię, przestrzeń holu.

Festiwal Ćwiczenia z (re)produkcji zorganizowany jest we współpracy z Kunsthaus (Miejską Galerią Sztuki Współczesnej) w Dreźnie i odnosi się do zorganizowanego tam festiwalu Test Run. Oba festiwale są częścią projektu Various Stages, na który składała się również wystawa Settings oraz cykl wydarzeń Salon Rähnitz odbywających się w Dreźnie.

Dyrektor artystyczny projektu Various Stages: Petra Reichensperger
Asystentka:
Lea Schleiffenbaum
Kuratorki
Ćwiczeń z (re)produkcji: Aleksandra Jach, Katarzyna Słoboda, Magdalena Ziółkowska
Koordynatorzy:
Martyna Gajda, Anne Schreiber

Artyści: Absalon, Agata Bielska, Yael Davids, Discoteca Flaming Star, William Forsythe, FORT, Judith Hopf & Henrik Olesen, Alicja Karska & Aleksandra Went, Wojciech Kosma, Joachim Koester, Igor Krenz, les gens d'Uterpan, Erik van Lieshout, Dóra Maurer, Kelly Nipper, Pracownia Fizyczna, Julika Rudelius, Claudia Schötz & Hannes Broecker, Tamás St. Auby, Union Gaucha Productions (Karin Schneider & Nicolás Guagnini), Monika Zawadzki, Katarina Zdjelar oraz wykłady Maaike Gouwenberg i Kirsten Maar.

PRZEWODNIK

PROGRAM

Projekt Various Stages finansowany jest ze środków Kulturstiftung des Bundes, przy wsparciu Mondriaan Fonds oraz Institut für Auslandsbeziehungen:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.