Ćwiczenia z emancypacji. Warsztat Ewy Majewskiej

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
31 maja 2017, środa, godz. 18:00, wstęp po zakupieniu biletu na wystawę „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”

„Ćwiczenia z emancypacji” będą przede wszystkim warsztatem z relacji między rozumem i wolnością w warunkach opresji. W tym oprowadzaniu połączonym z pracą nad politycznymi postulatami współczesności, nawiążemy tak do propozycji artystycznych prezentowanych w tej części ekspozycji, jak i do własnych dążeń i potrzeb, którym spróbujemy nadać nowy, wyrazisty kształt, inspirowany tematyką prac artystycznych i teorią społeczną. 

Podczas warsztatu seria dzieł prezentowanych w części ekspozycji „Emancypacja”; teorie, do których spróbujemy się odnieść, jak i nasze własne, aktualne i pilne dążenia staną się pretekstem do emancypacyjnej praktyki in situ. Jesteśmy, jak słusznie podkreśla Sibylle Peters, poniekąd skazani i skazane na próby, na nieustanne ćwiczenie tego, co stanowi naszą wolność. W Muzeum Sztuki, jak wszędzie, możemy trenować to, co w innych okolicznościach mogłoby przybrać dumny kształt społecznej zmiany. Formułując postulaty i propozycje konkretnych walk o konkretne prawa spróbujemy ożywić ducha nowoczesności, często postrzeganego już wyłącznie jako relikt. 

Ewa Majewska jest autorką hasła „emancypacja” w wydawnictwie Muzeum Sztuki towarzyszącym wystawie „Atlas nowoczesności”, która pozwala w nowy sposób spojrzeć na jego kolekcję. Za pomocą dzieł z niej pochodzących zarówno wystawa, jak i książka - pod redakcją Anny Saciuk-Gąsowskiej, Jarosława Suchana i Łukasza Zaremby - snują opowieść o nowoczesności i jej znaczeniu dla nas dzisiaj. 


Ewa Majewska – filozofka feministyczna i aktywistka. Od 2003 roku wykładała na Gender Studies UW, była stypendystką ICI Berlin, IWM w Wiedniu, prowadziła badania w UC Berkeley w USA. Opublikowała książki „Feminizm jako filozofia społeczna” oraz „Sztuka jako pozór?”, jest współredaktorką tomów: „Równa szkoła”, „Zniewolony umysł II. Neoliberalizm i jego krytycy” oraz „Futuryzm miast przemysłowych”. Jest autorką ponad 50 artykułów i esejów, m. in w: e-flux; „Signs”, „Przekroju”, „Praktyce Teoretycznej”. Adiunkt na Wydziale Artes Liberales UW i współpracowniczka ICI Berlin. Niebawem ukaże się jej książka „Tramwaj zwany uznaniem. Feminizm i solidarność po neoliberalizmie”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.