Ciało obrazu - spotkanie z Jarosławem Lubiakiem na temat twórczości Magdy Moskwy

ms2, ul. Ogrodowa 19
24 marca 2015, wtorek, g. 18.00

Spotkanie towarzyszy wystawie „Magda Moskwa. Nomana”

Swój projekt antropologii obrazu Hans Belting (niemiecki historyk i teoretyk sztuki) opiera na przekonaniu, że człowiek, a ściślej ciało ludzkie jest miejscem obrazu czy też organem dla obrazów. Obrazy ożywają jedynie w człowieku, dzięki życiu jego ciała. Magdalena Moskwa proponuje zaskakujące odwrócenie takiej antropologii. W jej twórczości obraz sam staje się ciałem lub organem. 

Moskwa doprowadza to utożsamienie do ostatecznych konsekwencji ― obraz jest jak żywy i stając się ciałem zostaje obdarzony własnym życiem. Artystka nie cofa się przed niczym by zgłębić tajemnicę tego życia. A nie jest to nic innego jak paradoksalne zgłębianie powierzchni. Moskwa odkrywa wnętrze powierzchni, udaje jej się uzewnętrznić to, co się tam skrywa. Jarosław Lubiak spróbuje odsłonić sekrety ciał malarskich tworzonych przez Magdę Moskwę.

dr Jarosław Lubiak – wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, do 2014 roku pracował jako kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest kuratorem wystaw oraz badaczem sztuki, redaktorem publikacji naukowych. Autor licznych artykułów naukowych oraz tekstów krytycznych. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Instytut Historii Sztuki) oraz Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.