CIAŁO I EKRAN: Seks i umieranie. Bioetyka a filmowe reprezentacje

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

06.03.2018, godz. 18.00

Seks i umieranie: bioetyka a filmowe reprezentacje - prof. UŁ, dr hab. M. Jakubowska (Uniwersytet Łódzki); dr hab. Monika Michałowska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Umieranie a erotyzm –  tabu współczesnej kultury?

Mimo iż symboliczne ujęcia relacji Eros-Tanatos pojawiają się choćby w malarstwie, rzadko są one konkretyzowane we współczesnym kinie. O ile w kulturze audiowizualnej wątek śmierci jest podejmowany chętnie, szczególnie śmierci gwałtownej i efektownej wizualnie, o tyle obrazowanie samego procesu umierania nie pojawia się na ekranach zbyt często. Jeśli filmowcy sięgają po tę problematykę, jej realizacje przybierają formę zobiektywizowaną, ograniczoną do kilku powtarzalnych obrazów i schematów narracyjnych. Współczesne kino nadmiernie eksploatuje wątek zinstytucjonalizowanej śmierci, omijając przy tym bezpośrednie doświadczenie podmiotu i sferę erotyczną. Tym samym staje się jednym z ważnych mechanizmów utrwalania zjawiska medykalizacji śmierci.

Nasze rozważania będą miały charakter interdyscyplinarny. Prowadzone będą z trzech perspektyw: filozoficznej, bioetycznej i kulturoznawczej. Odwołując się do koncepcji erotyzmu Georgesa Bataille i chrześcijańskiej wizji sacrum wskażemy na jedną z możliwych przyczyn wykluczenia tego tematu z obszaru kulturowych zainteresowań.

W naszym wystąpieniu skoncentrujemy się na tej części kultury audiowizualnej, w której można odnaleźć bioetyczne i filozoficzne wątki splatające erotyzm i umieranie. Z jednej strony pokażemy, jak funkcjonujące stereotypy rzutują na nasze postrzeganie tego tematu i kształtują filmowe wizerunki w kulturze popularnej. Z drugiej strony, zwrócimy uwagę na te filmowe realizacje, które przełamują istniejące w kulturze klisze, wskazując na przeplatanie się tych dwóch sfer ludzkiego życia.

Monika Michałowska - adiunkt w Zakładzie Bioetyki, Katedra Nauk Humanistycznych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Moje zawodowe zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień bioetyki, jak również wzajemnych wpływów bioetyki oraz współczesnego kina i sztuk audiowizualnych. Składają się na nie głównie kwestie ART analizowane z perspektywy feministycznej, etyczne aspekty dawstwa organów, udoskonalania gatunku ludzkiego i inżynierii genetycznej, oraz problematyka seksualności, umierania i starzenia.

Małgorzata Jakubowska - filmoznawczyni, profesor UŁ w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej. Od 2008 roku wykłada także w Szkole Filmowej w Łodzi. W swojej pracy łączy wykształcenie kulturoznawcze, filmoznawcze i filozoficzne. Zajmuje się teorią i filozofią kina. Bada  narrację i dramaturgię filmową oraz różne metody analizy filmu. Opublikowała książki: Teoria kina Gillesa Deleuze’a, Kraków 2003, Żeglowanie po filmie, Kraków 2006, Laboratorium czasu. Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa, Łódź 2010, Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa, Łódź 2013. Współredagowała tom poświęcony problemom analizy i interpretacji Między słowem a obrazem, Kraków 2005, Filmowe ogrody Wojciecha J. Hasa, Łódź 2011 oraz Kamienie i szaniec, Warszawa 2015.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CIAŁO I EKRAN - między bioetyką a filmoznawstwem to seminarium stworzone w ramach projektu Wymiary cielesności: między bioetyką i filmoznawstwem realizowanego w Zakładzie Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy współpracy filmoznawców z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Seminarium porusza tematy związane z audiowizualnymi reprezentacjami nienormatywności cielesnej, erotyki i śmierci, umieszczając je w interdyscyplinarnych - antropologicznych, filmoznawczych, bioetycznych - ramach badawczych.

Wtorki, godz. 18:00 w sali audiowizualnej ms², ul. Ogrodowa 19
Wstęp: 1 zł

Badania naukowe finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2016-2019. Projekt “Wymiary cielesności: między bioetyką i filmoznawstwem” nr 0073/NPRH4/H2b/83/2016

Wydarzenia towarzyszące

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.