CIAŁO I EKRAN: Poza "dyskursem litości"

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna
 

Czas

20.02.2018, godz. 18.00

Poza "dyskursem litości". Alternatywne strategie prezentowania ciała ułomnego w kinie współczesnym - mgr Adam Cybulski

Perspektywą wystąpienia jest kategoria „dyskursu litości”, dotycząca filmów o skonwencjonalizowanej, sentymentalnej stylistyce, agresywnie odwołujących się do empatii widza, definiujących bohaterów ułomnych fizycznie wyłącznie poprzez ich ograniczenia, dysfunkcje i stereotypy oparte na pozytywnej interpretacji ciała niepełnosprawnego. Głównym przedmiotem prezentacji będzie omówienie nieszablonowych sposobów ukazywania ułomności somatycznej w kinie. Z jednej strony zostanie dokonana analiza realizacji filmowych posługujących się strategiami wojerystycznymi, takich jak Opiekun (Chronic, 2015) oraz Porfirio (2011), problematyzujących spojrzenie (kamery) na ciało ułomne, prezentowane w takich kontekstach jak higiena osobista czy utrata kontroli nad ciałem. Z drugiej – omówione  zostaną utwory o estetyce i narracji „panoptykalnej”, takie jak Skrawki (Gummo, 1997) i Julien Donkey-Boy (1999), świadomie nawiązujące do dawnych (popularnych w kinie niemym) stereotypów dotyczących ciała ułomnego: bohatera fizycznie odmiennego jako kuriozum czy antagonisty.

Adam Cybulski – filmoznawca i doktorant Uniwersytetu Łódzkiego. Interesuje się kinem azjatyckim i postmodernistycznym, a także filmowymi wizerunkami ułomności fizycznej. Autor artykułów (m.in. „Panoptikum” i „Perspektywy Kulturoznawcze”), przekładów (m.in. „EKRANy”), współautor kilku tomów zbiorowych.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CIAŁO I EKRAN - między bioetyką a filmoznawstwem to seminarium stworzone w ramach projektu Wymiary cielesności: między bioetyką i filmoznawstwem realizowanego w Zakładzie Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy współpracy filmoznawców z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Seminarium porusza tematy związane z audiowizualnymi reprezentacjami nienormatywności cielesnej, erotyki i śmierci, umieszczając je w interdyscyplinarnych - antropologicznych, filmoznawczych, bioetycznych - ramach badawczych.

Wtorki, godz. 18:00 w sali audiowizualnej ms², ul. Ogrodowa 19


Bilety na wydarzenie w sprzedaży: w kasie ms do godz. 17:30 lub przy wejściu na wydarzenie za odliczoną kwotę (1 zł).

 

Badania naukowe finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2016-2019. Projekt “Wymiary cielesności: między bioetyką i filmoznawstwem” nr 0073/NPRH4/H2b/83/2016

Wydarzenia towarzyszące

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.