CIAŁO I EKRAN: Piętno a nienormatywność cielesna

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

03.04.2018, godz. 18.00

Piętno a nienormatywność cielesna na przykładzie filmu Człowiek słoń D. Lyncha - mgr Agnieszka Pacek

Celem wystąpienia jest zaprezentowanie problemu piętnowania i marginalizacji osób o nienormatywnej cielesności w odniesieniu do filmu Człowiek słoń (1980) w reżyserii Davida Lyncha. Zainteresowanie odmiennością cielesną, jak i ambiwalencja w jej „odbiorze” są zjawiskami głęboko ugruntowanymi kulturowo. Z jednej strony, wspomniana odmienność budzi dotkliwy lęk (zdaniem badaczki Leslie Fiedler jest on związany z lękiem o własną integralność cielesną i tożsamościową), z drugiej, niezdrową fascynację i zainteresowanie związane z potrzebą oglądu wspomnianego typu ciał. W prezentacji poruszone zostaną zatem kwestie pokazów osobliwości, tworzenia specyficznych narracji wokół ciał odmiennych czy wspomniana ambiwalencja percepcji. Punktem odniesienia dla problemu piętnowania i stygmatyzacji odmienności cielesnej będą koncepcje badawcze Ervinga Goffmana, Charlesa Stangora czy Christiana Crandalla. W wystąpieniu zostanie uwzględniony sposób prezentacji odmienności cielesnej przez reżysera – wykorzystanie określonych zabiegów narracyjnych (np. początkowe „ukrywanie” głównego bohatera przed wzrokiem widza), ekspresjonistyczna estetyka filmu, połączenie różnych formuł gatunkowych (np. horror i melodramat) czy dwuznaczność przekazu w odniesieniu do społecznej akceptacji odmienności. Do wspólnej refleksji i dyskusji pozostanie kwestia w jaki sposób kino i media współcześnie przedstawiają problem nienormatywności cielesnej.

Agnieszka Pacek – absolwentka kulturoznawstwa o specjalizacji teatrologicznej oraz filmoznawczej z wiedzą o mediach. Obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Interesuje się problematyką śmierci i nieśmiertelności, a także marginalizacji społecznej (zwłaszcza w kontekście cielesności pojmowanej jako nienormatywna). Zainteresowania badawcze ogranicza przede wszystkim do kultury Zachodu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CIAŁO I EKRAN - między bioetyką a filmoznawstwem to seminarium stworzone w ramach projektu Wymiary cielesności: między bioetyką i filmoznawstwem realizowanego w Zakładzie Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy współpracy filmoznawców z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Seminarium porusza tematy związane z audiowizualnymi reprezentacjami nienormatywności cielesnej, erotyki i śmierci, umieszczając je w interdyscyplinarnych - antropologicznych, filmoznawczych, bioetycznych - ramach badawczych.

Wtorki, godz. 18:00 w sali audiowizualnej ms², ul. Ogrodowa 19
Wstęp: 1 zł

Badania naukowe finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki" w latach 2016-2019. Projekt “Wymiary cielesności: między bioetyką i filmoznawstwem” nr 0073/NPRH4/H2b/83/2016

Wydarzenia towarzyszące

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.