Chaplin, czyli komedia nowoczesności. Wykład Pawła Mościckiego

ms², ul. Ogrodowa 19
8 marca 2016, wtorek, godzina 18, wstęp wolny

Wykład z serii “Kartografie nieznanego”

Co filmowa burleska mówi nam na temat nowoczesności? Czy jest jej bezpośrednim wytworem czy też złożonym symptomem, dzięki któremu epoka może powiedzieć o sobie coś, czego nie umie wyrazić wprost? I jakie znaczenie nadać temu, że komedia stała się dominującym językiem nowoczesności dzięki wynalazkowi kina? Kim w tak zarysowanej konstelacji jest Charles Chaplin – największa gwiazda slapsticku a zarazem uważny obserwator swoich czasów? W trakcie wykładu będziemy starali się pokazać na czym polega komiczna dynamika nowoczesności i w jaki sposób Chaplin wykorzystuje ją w swoich filmach.

Paweł Mościcki - filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Uniwersytetu Muri im. Franza Kafki. Interesuje się współczesną filozofią, różnymi dziedzinami sztuki (literatura, teatr, kino, sztuki wizualne) a także krytycznymi dyskursami politycznymi. Stypendysta m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Kościuszkowskiej, Ambasady Francuskiej, tygodnika „Polityka”. Tłumaczył książki Alaina Badiou, Dereka Attridge’a, Slavoja Zizka, Jacquesa Rancière’a. Publikował m.in. w „Principiach”, „Sztuce i filozofii”, „Literaturze na świecie”, „Dialogu”, „Krytyce Politycznej”, Przeglądzie Filozoficzno-Literackim”, „Pamiętniku Literackim”, „Kresach”, „Teatrze”, „Arkadii”. Redaktor tomu "Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna" (2007) oraz autor książek: "Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej" (2008), "Godard. Pasaże" (2010) i "Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena" (2013).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.