Studio Eksperymentalne Polskiego Radia

W dniach 13 i 14 października 2017 roku, Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi organizują konferencję poświęconą Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia (SEPR) w związku z 60. rocznicą powołania placówki do życia.

Tematyką poszczególnych wystąpień będą m.in. warunki społeczno-historyczne działalności Studia Eksperymentalnego, a także recepcja realizowanych w nim utworów, zarówno kompozycji autonomicznych, jak i muzycznych ilustracji. Konferencja będzie także refleksją nad nowymi gatunkami muzycznymi, dla których uformowania się Studio było katalizatorem czy zagadnienie prowadzonych tam z powodzeniem działań interdyscyplinarnych.

WIĘCEJ O SEPR & KONFERENCJI

SEPR zostało powołane do życia w 1957 roku w Warszawie. Jako platforma wolności ekspresji twórczej w Bloku Wschodnim miało też wymiar symboliczny. Otwarte zaledwie kilka lat po innych placówkach tego typu, jak WDR w Kolonii (1951) czy Club d’Essai de la Radiodiffusion-Télévision Française (1948), podobnie SEPR działało przy radiu publicznym. Prowadzone przez muzykologa Józefa Patkowskiego stało się jednym z bardziej innowacyjnych przedsięwzięć swojego czasu.

Historia SEPR jest opowieścią zarówno o rozwoju muzyki elektronicznej, jak i eksperymentach dźwiękowo-wizualnych, podejmowanych w latach 60. i 70., które nie zostały jeszcze należycie zbadane przez historię sztuki czy historię wystawiennictwa. Konferencja w Muzeum Sztuki w Łodzi z jednej strony posłuży opracowaniu historii studia i jej upowszechnieniu poza polem muzyki, w obszarze sztuk wizualnych i kinematografii. Jej celem będzie również spojrzenie na SEPR jako instytucję pionierską, zorientowaną na audiowizualny eksperyment, będącą pod wpływem inspiracji z pola sztuk wizualnych i happeningu, a także będzie próbą powołania do życia nowego języka do interpretacji jego dziedzictwa.

W konferencji udział wezmą m.in.: Bolek Błaszczyk, Dariusz Brzostek, Cindy Bylander, David Crowley, David Grubbs, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Sanne Krogh Groth, Aleksandra Kędziorek, Flo Menezes, Frances Morgan, Lars Mørch Finborud, Ola Nordal, Barbara Okoń-Makowska, Holly Rogers, Joanna Walewska, Laura Zattra.

Organizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytut Adama Mickiewicza.

Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl, jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki POLSKA poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, Turcji, USA, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach, Japonii i  Chinach. W ramach dotychczas zrealizowanych działań IAM zaprezentował blisko 5 550 wydarzeń kulturalnych, które obejrzało blisko 52,5 miliona widzów na pięciu kontynentach.

Prowadzony przez Instytut portal Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie - oprócz informacji o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą, znaleźć tu można liczne sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury. Strona, która w 2015 roku liczyła sobie niemal 4,5 miliona użytkowników z całego świata, dostępna jest w 3 językach – polskim, angielskim i rosyjskim. W 2015 roku portal zdobył nagrodę Gwarancje Kultury w kategorii „Kultura w sieci”.

Więcej: www.culture.pl

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.