Byle do wiosny. Martyna Poznańska

ms¹, ul. Więckowskiego 36
18 grudnia 2015, piątek, g. 19.00
bilet: 8 zł

Bohaterką trzeciego koncertu z cyklu „Byle do wiosny” jest Martyna Poznańska - artystka pracująca z dźwiękiem i obrazem. Punktem wyjścia do pracy nad kompozycjami jest field recording. Jej działania skupiają się na redukowaniu wielkomiejskiego chaosu i hałasu celem wydobycia brzmienia przemysłowej i miejskiej atmosfery, uwiecznianej podczas nagrań terenowych. W swoich instalacjach rozpatruje takie motywy jak pamięć i zapomnienie, wzrost, rozpad oraz transformacja.

Martyna Poznańska uczestniczyła w Laboratorium Głosu Olgi Szwajgier, studiowała Sztukę Dźwięku na University of the Arts London. Obecnie jest studentką Studiów Dźwiękowych na University of The Arts Berlin. Swoje prace pokazywała na Spor Festival 2013 (Dania), AudioArt Festival 2012 (Polska). Jej twórczość to także taneczne performanse przygotowywane dla The Place w Londynie i Dam Van Huynh Company. Artystka prezentowała swoje prace także w Grazu (Austria), ohrenhoch-der Gerauschladen i Deutsche Oper w Berlinie. W sierpniu 2012 r. opublikowała debiutancki album „Hoarse Whisper”. 

https://soundcloud.com/martinska
 

„Byle do wiosny” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi – seria spotkań dźwięku z obrazem, działaniem performatywnym, a także ze swoistym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą. Do cyklu zaproszono artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi jest eksplorowany i rozpoznawany w praktyce.

Ubiegłoroczna edycja „Byle do wiosny” skoncentrowana była na męskiej twórczości. Rok 2015 przynosi zmianę. Tym razem zaproszone zostały artystki skupiające się na muzyce i sztukach audiowizualnych. To również próba nawiązania do Her Noise, projektu mającego na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc przez pryzmat płci.

Zaproszeni goście tworzą muzykę, performanse dźwiękowe i audiowizualne, opierając się na brzmieniach wytwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych. Wspólnym mianownikiem jest prąd i to, co można z jego udziałem stworzyć. „Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na pytania: co znajduje się między muzyką a sztukami wizualnymi? Czym są muzyczne działania performatywne?

Kuratorka: Joanna Szumacher

Patronat medialny: Feminoteka, FYH, Glissando, Miej Miejsce, Radio Żak, Plaster, Trzecia Fala

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.