Bracia Zdanevich - polscy awangardziści w Gruzji

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

9 maja 2019, godz. 18.00

Wykład Ketevan Kintsurashvili, współautorki publikacji The Zdanevich Brothers: Kirill & Ilia. From 1892/4 to 1921. Polish Traces in the Georgian Avant-garde.

Bracia Zdanevich byli Polakami po mieczu, a Gruzinami po kądzieli. Starszy brat Kirill (1892-1969) był artystą i pisarzem, podczas gdy młodszy Ilia (1894-1975) – poetą, pisarzem i projektantem książek. Obaj odegrali ważną rolę i mieli znaczący wkład w gruzińską, rosyjską i międzynarodową historię ruchu awangardowego w pierwszej dekadzie XX wieku. Bracia Zdanevich pozostaną też na zawsze zapamiętani jako odkrywcy genialnego gruzińskiego malarza-samouka Niko Pirosmanashviliego (1862-1918). To właśnie oni jako pierwsi zwrócili uwagę na jego obrazy, doprowadzili też do ich zebrania i opracowania.

Książka skupia się na okresie, kiedy bracia byli prawie nierozłączni – od narodzin Kirilla (1892), a później Ilii (1894) aż do dnia, w którym rozstali się w Stambule w 1921 roku. Jest to okres, w którym bracia odegrali zasadniczą rolę w tworzeniu i rozwoju sceny awangardowej w Tbilisi. Są oni powiązani z powstaniem związku futurystów „41 °”, a ich dziedzictwo artystyczne stanowi nieodłączną część gruzińskiej sztuki współczesnej i kultury. Pochodzili z Polski, więc wszystko, co jest z nimi związane, jest również częścią kultury polskiej, splecionej z gruzińską.

Dr Ketevan Kintsurashvili jest historyczką sztuki specjalizującą się w sztuce XX wieku i późniejszej. W latach 1995-96 prowadziła badania nad kolekcją Davida Kakabadze i „The Societé Anonyme” w galerii sztuki na Uniwersytecie w Yale. W 1998 roku napisała monografię pt. „David Kakabadze: klasyk XX wieku”. Jej książki o Davidzie Kakabadze zostały opublikowane w języku rosyjskim w Petersburgu (Arbat: 2002), a także w języku angielskim w Tbilisi (Saari: 2006) i Nowym Jorku (Nova: 2012). Jest autorką wielu książek, licznych artykułów i podręcznika sztuki XX wieku. Tworzyła programy telewizyjne i pracowała jako kuratorka. Brała udział w międzynarodowych konferencjach oraz w seminariach i programach badawczych (Fulbright, IREX, Open Society Foundations, Oxford Colleges Hospitality Scheme, Salzburg Global Seminars). Od czasu do czasu wykłada na uniwersytetach w Gruzji i za granicą. Od 2005 roku współpracuje z projektantem Davidem Janiashvilim, z którym wyprodukowała około 20 książek o sztuce. W 2015 założyli związek zawodowy „KJArts”, którego celem jest tworzenie książek, zapraszających czytelników i widzów do udziału w niekończącej się podróży do świata sztuki i artystów.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Tibilisi.

Wydarzenie w j. angielskim

Biletowane: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.