Bracia i siostry!

Zapraszamy do udziału w projekcie Marcina Polaka „Bracia i siostry!”. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Wszyscy ludzie będą siostrami” w Muzeum Sztuki w Łodzi i będzie kontynuowane po jej zamknięciu. W założeniu wydarzenie nie ma daty końcowej.

O idei projektu w swojej odezwie pisze jego autor, artysta – społecznik Marcin Polak:
 

Bracia i siostry!

Chciałbym sparafrazować tytuł wystawy „Wszyscy ludzie będą siostrami” i przekonać się, czy naprawdę wszyscy jesteśmy siostrami. Jestem przekonany, że możemy nimi być – braćmi i siostrami.

BRATERSTWO / SIOSTRZEŃSTWO / MOTYWACJA

Przez lata, pracując społecznie, zyskałem pewność, że jest wiele osób, które chętnie zaangażowałyby się w pracę na rzecz innych. Są tacy, którzy dając coś od siebie, nie oczekują nic w zamian. 

BRATERSTWO / SIOSTRZEŃSTWO / SĄSIEDZTWO

Realizując projekty artystyczno-społeczne zauważyłem, że działania oscylujące wokół sztuki są istotne, jednak dla wielu osób ważniejsze są problemy, z którymi borykają się na co dzień.
Dlatego chciałbym zapytać ludzi sztuki, artystów, kuratorów, widzów, Was o możliwość pomocy „sąsiadom” z symbolicznej drugiej strony ulicy Muzeum. Wierzę, że odpowiedź będzie pozytywna. 

BRATERSTWO / SIOSTRZEŃSTWO / DZIAŁANIE

Zdecydowałem się na pracę z mieszkaniami podwórka przy ulicy Ogrodowej 28, które znam od lat. Tam znajduje się świetlica środowiskowa – miejsce moich działań w ramach akcji „Lipowa Odnowa”, „Lipowa reaktywacja”, projektu „Sąsiedzi” realizowanego wspólnie z Muzeum Sztuki, projektu stypendialnego „Korespondencje” oraz cyklu warsztatów „Świetlice Artystyczne”. To właśnie w tym miejscu chciałbym wykonać konkretne działania, które przyniosą widoczny efekt. 
Bez Waszej pomocy to się nie uda!

W porozumieniu z Muzeum, większość budżetu na mój udział w wystawie przeznaczyłem na powstanie świetlicowej biblioteki, zakup książek dla dzieci i młodzieży. 

Kolejnym krokiem jest zmiana wyglądu świetlic. Oprócz książek kupiliśmy huśtawki, rośliny, regały, oświetlenie i dużo materiałów budowlanych. W prace remontowo-upiększające chciałbym włączyć zaproszonych do projektu ochotników, wspólnie tworząc pomagającą społeczność braci i sióstr.

Następny etap projektu będzie polegał na znalezieniu osób chętnych do stałej, bezinteresownej współpracy. Może ona polegać na udzielaniu korepetycji, pomocy przy nauce matematyki, angielskiego, przyrody. Chciałbym, żebyśmy współpracowali także z dorosłymi mieszkańcami podwórka.

Zainteresowane osoby mogą wypełnić formularz, w którym należy określić swoje możliwości i dostępność czasową. Zachęcamy również do kontaktu drogą mailową lub za pośrednictwem Facebook’a.

BRATERSTWO / SIOSTRZEŃSTWO / CZAS

Z mojego długoletniego doświadczenia wynika, iż te działania powinny mieć charakter ciągły, długofalowy. Mogą to być na pozór drobne rzeczy - nowy kolor ścian, zawsze dostępne korepetycje z matematyki – które w rzeczywistości pozostawią trwały ślad. Głęboko wierzę i mam nadzieję, że projekt nie będzie tylko jednorazową akcją, ale przyczyni się do powstania długotrwałych więzi międzyludzkich.
 

FORMULARZ

Więcej informacji: marcinpolak@marcinpolak.com
 

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.