Bioetyczne spory o preimplantacyjną diagnostykę genetyczną i ich filmowe reprezentacje

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

7 listopada 2018, środa, godz. 18.00

Prowadzące

dr Anna Alichniewicz (Zakład Bioetyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi), dr hab. Monika Michałowska (Zakład Bioetyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów Początek i koniec życia − aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje.

Jedna z technik sztucznej prokreacji, PGD, czyli preimplantacyjna diagnostyka genetyczna, to procedura rodząca wiele etycznych wątpliwości i kontrowersji. W debacie bioetycznej wskazuje się zarówno na korzyści, jakie może ona przynieść przyszłym rodzicom, szczególnie tym, którzy obciążeni są chorobami o podłożu genetycznym, jak i na wynikające z niej potencjalne niebezpieczeństwa. Wydaje się jednak, że w wypadku przewidywanych zagrożeń, wiele z nich bierze się raczej z nieporozumień, błędów definicyjnych czy też nadużyć argumentacyjnych aniżeli z rzeczywistego ryzyka.

Nasze rozważania będą miały charakter interdyscyplinarny i obejmować będą wątki filozoficzne, bioetyczne i filmowe. Skoncentrujemy się na przedstawieniu definicji i rodzajów PGD, oraz na zarysowaniu linii argumentacyjnych, zarówno przeciwników, jak i zwolenników stosowania tej techniki. Wskażemy również na historyczno-kulturowe tło sporu o PGD, gdyż w naszym przekonaniu w istotny sposób kształtuje ono dyskurs w tym obszarze. Analizując najważniejsze argumenty dyskusji bioetycznej, pokażemy które z nich najczęściej pojawiają się na ekranie oraz w jaki sposób są interpretowane przez filmowców.

(Badania naukowe w ramach projektu badawczego nr 2015/19/B/HS1/00996 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki)

Anna Alichniewicz − adiunkt w Zakładzie Bioetyki Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Moje zainteresowania naukowe dotyczą fenomenologii, zwłaszcza fenomenologii cielesności, tanatologii filozoficznej i bioetycznej (filozoficznych i bioetycznych problemów medycyny terminalnej oraz definicji śmierci), filozoficznych i bioetycznych dyskusji nad projektem udoskonalania gatunku ludzkiego oraz feministycznej krytyki stereotypów genderowych w dyskursie bioetycznym i biomedycznym.

Monika Michałowska − adiunkt w Zakładzie Bioetyki Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Moje zawodowe zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień bioetyki, jak również wzajemnych wpływów bioetyki oraz współczesnego kina i sztuk audiowizualnych. Składają się na nie głównie kwestie ART analizowane z perspektywy feministycznej, etyczne aspekty dawstwa organów, udoskonalania gatunku ludzkiego i inżynierii genetycznej, oraz problematyka seksualności, umierania i starzenia.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.