"Big Dick" - promocja książki Wojciecha Bruszewskiego

ms2  ul. Ogrodowa 19
28 maja 2013, wtorek, g. 18.00

Wojciech Bruszewski, prekursor i wpływowa osobowość polskiej sztuki wideo, w ostatnich latach życia poczuł się rozczarowany sztukami wizualnymi i zwrócił się ku formom literackim. Dwa lata po Fotografie, eksperymentatorskim literackim kolażu, Bruszewski napisał monumentalną powieść Big Dick. Jej głównym bohaterem jest Richard von Hakenkreuz, który na początku XX wieku z niewielkiej miejscowości w Afryce przyjeżdża do Europy i przywozi ze sobą… swastykę.

Akcja rozgrywa się przez cały XX wiek i w początkach XXI wieku, aż do momentu usunięcia z programu Microsoft Word symbolu nazizmu. Mistrz kamuflażu Richard von Hakenkreuz jest postacią drugiego planu w makropolityce XX wieku, spotyka się z możnymi tego świata (prezydentami, generałami, biznesmenami). Pojawia się w bardzo ważnych, rozstrzygających, jak i kompromitujących momentach dziejów ludzkiego globu. Autor powieści określił jej gatunek jako „fikcję dokumentalną”.

W powieści zawarte są 44 kody, które pełnią role odsyłaczy do „elektronicznej biblioteki”, zawierającej zaszyfrowane pliki audiowizualne oraz fotografie. Specjalnie przygotowana przez artystę strona internetowa staje się integralną częścią powieści. Czytelnik w konkretnych partiach przerywa lekturę tekstu i dzięki znajomości kodu dostaje się do „elektronicznej biblioteki”, gdzie konfrontuje świat przedstawiony w słowach z dowodami audiowizualnymi.

O okolicznościach powstania i premierowego wydania książki opowie Małgorzata Kamińska-Bruszewska. Magdalena Lachman i Tomasz Załuski poddadzą analizie literackie i wizualne aspekty Big Dick oraz nietypową i intermedialną formę tej powieści. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.