BAMBINO. Spotkanie z Joanną Szumacher i Tomaszem Kochelskim

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

17 kwietnia 2018, godz. 18:00

Spotkanie z artystką Joanną Szumacher i Tomaszem Kochelskim – współkuratorem wystawy Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica* – poprowadzi Łukasz Biskupski.

Powietrze stało. Fabryczne kominy buchały kłębowiskiem pary, toksyn i sadzy. Dym to gęstniał, to przerzedzał się, przybierając zmienne kształty. I tak na okrągło. Dym dymów. Można by pomyśleć, że wszystko w tym mieście jest dymem. (...) Mam na imię Łukasz. Właśnie przyjechałem do Łodzi z Wiatkowa. Mam 19 lat, zdałem maturę i od rodziców przy tej okazji dostałem gramofon. Wystarali się.

Na 42 stronach książki autorstwa Joanny Szumacher znajduje się ilustrowane czarno-białymi fotografiami opowiadanie Bambino, nagrane również w formie słuchowiska. Jest to historia młodego mężczyzny, który opuszcza rodzinną wioskę, by zrealizować swoje marzenia. Celem jego podróży jest miasto Łódź. W podróż zabiera swój ukochany gramofon - tytułowe Bambino. Rocznik 1972. Legendarny produkt Łódzkich Zakładów Radiowych Fonica. Wydawnictwu towarzyszy pocztówka dźwiękowa z zapisem utworu skomponowanego i wykonanego przez autorkę.

Podczas spotkania w Muzeum Sztuki artystka opowie o wieloskładnikowym projekcie Bambino oraz towarzyszących temu przygotowaniach - archiwalnych poszukiwaniach, spotkaniach z kolekcjonerami gramofonów i stopniowym odkrywaniu historii Łodzi i zakładów Fonica.

Joanna Szumacher - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kurator sztuki, artystka audiowizualna, piosenkarka i kompozytorka. Autorka płyty „Kopyta Zła” z Pawłem Cieślakiem wydanej przez wytwórnię Requiem Records oraz książki i audiobooka "Bambino” wydanej przez Altanova Press. Autorka i uczestniczka wielu wystaw, w tym w Zonie Sztuki Aktualnej w Szczecinie, Lokalu 30 w Warszawie, Pracowni Portretu w Łodzi, Galerii Manhattan (aktualnie POS) w Łodzi, Galerii Wschodniej w Łodzi, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Występowała w ramach CoCArt w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Tauron Nowa Muzyka, Festiwalu Domoffon, Festiwalu Ars Independent (Katowice) czy w Galerii Leto, Kolonii Artystów, GSW w Opolu, Bunkrze Sztuki, Teatrze Syrena oraz na The Life Intense w Galerii W139 w Amsterdamie. Współtworzy festiwal Blask | Brzask, prowadzi Galerię W Y i wytwórnię -SUPER-.

Tomasz Kochelski - absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, zawodowo – muzealnik, od 11 lat związany z Muzeum Miasta Łodzi, gdzie obecnie zajmuje się głównie pracami o charakterze projektowym, wydawniczym i wystawienniczym. Prywatnie kolekcjoner (a może zbieracz) urządzeń technicznych, przedmiotów codziennego użytku, zabawek, pochodzących z Polski i krajów Europy Wschodniej, wytworzonych w drugiej połowie XX wieku – przed rokiem 1989. W 2016 roku, wspólnie z dr Marcinem J. Szymańskim był kuratorem wystawy „Stali bywalcy tamtych prywatek – Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica”, która miała miejsce w siedzibie Muzeum przy ul. Ogrodowej i przypominała historię zakładu i pracowników, urządzenia elektroniczne wytwarzane w Łodzi w okresie Polski Ludowej, historyczne techniki zapisu dźwięku, a także kontekst społeczny samego zjawiska „słuchania muzyki”.

Łukasz Biskupski - kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego w ramach programu Narodowego Centrum Nauki "Fuga". Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i kulturoznawczych studiów doktoranckich na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Zajmuje się przemianami kultury wizualnej, a także historią kina i kultury popularnej. Autor książek: "Prosto z ulicy. Sztuki wizualne w dobie mediów społecznościowych i kultury uczestnictwa – street art" (2017), "Kinofilia zaangażowana. Stowarzyszenie Miłośników Filmu Artystycznego "Start" i upowszechnianie kultury filmowej w latach 30. XX w." (2017) oraz "Miasto atrakcji. Narodziny kultury masowej na przełomie XIX i XX wieku. Kino w systemie rozrywkowym Łodzi" (2013) . Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat nagrody im. Inki Brodzkiej-Wald za najlepszą rozprawę doktorską z dziedziny humanistyki dotyczącą współczesności.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.