Awangarda urządza gabinety. Sala Neoplastyczna i wystawiennictwo modernizmu

Klubokawiarnia Niebostan, ul. Piotrkowska 17
14 czerwca 2016, wtorek, godz. 19:00, wstęp wolny

Cykl: Neo-poetyka. O Sali Neoplastycznej w Niebostanie. 

Prowadzący: dr Leszek Karczewski, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ

Dzieło Władysława Strzemińskiego z 1948 roku to jedna z najśmielszych realizacji ekspozycyjnych pierwszej awangardy. Widzowie jednak zdążyli się już z nią nieco oswoić. A przecież progresywne projekty prezentowali zarówno artyści aranżujący własne dzieła, na przykład Kazimierz Malewicz wystawiający w ramach Ostatniej wystawy futurystów 0,10 w Piotrogrodzie w 1915 roku, jak i ci, którzy projektowali przestrzeń wystawienniczą dla innych, jak El Lissitzky, autor Abstrait Cabinet, istniejącego od 1927 do 1936 w Landes Museum w Hanowerze.

Sala Neoplastyczna – otwarta w 1948 roku i zamknięta w 1950 roku. Oryginalna, a zarazem zrekonstruowana. Postrzegana jako dzieło, a jednocześnie pomieszczenie na inne dzieła. Jawiąca się jako sztuka czysta, ale i użytkowa. Rdzeń Muzeum Sztuki w Łodzi, sala legenda. Cykl ośmiu wykładów Neo–poetyka to drobiazgowa analiza i interpretacja najważniejszej w Polsce przestrzeni wystawienniczej – Sali Neoplastycznej Władysława Strzemińskiego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.