Awangarda niczym Facebook, Twitter i Instagram - wykład Michała Wenderskiego

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

15.02.2018, czwartek, godz. 18:00

Awangarda niczym Facebook, Twitter i Instagram – o polsko-holenderskich relacjach w ramach międzywojennej sieci awangardowych czasopism i artystów. Wykład Michała Wenderskiego towarzyszy wystawie Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design.

Jeśli na awangardowe czasopisma sprzed stu lat spojrzymy jak na współczesne profile w mediach społecznościowych, dostrzeżemy w nich pierwowzory dzisiejszych „lajków”, „share’ów” i „followersów”, które już wtedy krążyły po sieci – nie internetowej, a awangardowej. Z taką niecodzienną perspektywą przyjrzymy się polsko-holenderskim awangardowym powiązaniom, wskazując na wyjątkowo bliskie i intensywne wzajemne kontakty pomiędzy czołowymi artystami i twórcami Bloku, Praesensu, De Stijl itp.

dr inż. arch. Michał Wenderski – niderlandysta, architekt, tłumacz. Starszy wykładowca w Zakładzie Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich Wydziału Anglistyki UAM w Poznaniu, gdzie bada i rekonstruuje wzajemne wpływy i zależności pomiędzy ośrodkami awangardy literackiej, artystycznej i architektonicznej w Polsce, Holandii i Belgii. Autor grafiki otwierającej bieżącą wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi pt. Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design. Prywatnie raczej sceptyk niż entuzjasta mediów społecznościowych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.