Awangarda i socrealizm

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
12-22 listopada 2014

Awangarda i socrealizm to transdyscyplinarny projekt poświęcony refleksji nad wzajemnymi relacjami między dwoma wyrazistymi nurtami w historii powojennej Polski oraz nad obecnym stosunkiem społeczeństwa do sztuki zaangażowanej. 

Łódź w pierwszych latach po wojnie przeżywała kulturowo-społeczny ferment. Wówczas stała się najważniejszym ośrodkiem artystycznym oraz opiniotwórczym w kraju. Powstały tutaj nowe uczelnie wyższe, instytucje, przestrzenie wystawiennicze, w tym: Teatr Nowy i Sala Neoplastyczna w Muzeum Sztuki. Artyści korzystający z dopiero co odzyskanej wolności tworzyli zarówno w duchu idei awangardowych jak i przyjmowali nową socrealistyczną doktrynę.

65. rocznica powstania Teatru Nowego w Łodzi stała się pretekstem do podjęcia tego tematu. Projekt realizowany jest we współpracy z Muzeum Sztuki, Instytutem Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego i magazynem „Dialog”.

Na ponad tydzień przearanżowane wnętrze Teatru Nowego w Łodzi stanie się środowiskiem dla działań teatralnych, performatywnych, wykładów, instalacji i projekcji. Do ich realizacji zostali zaproszeni: Remigiusz Brzyk, Jan Czapliński, Michał Januszaniec, Michał Kmiecik, Joanna Krakowska, Anna Molska, Alicja Rogalska, Iwona Siekierzyńska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Cezary Tomaszewski, Michał Zadara i Wojtek Ziemilski.

PROGRAM

Organizatorzy: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / Muzeum Sztuki w Łodzi / miesięcznik „Dialog” / Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Kuratorzy: Aleksandra Jach, Muzeum Sztuki w Łodzi/ Marta Olejniczak, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi/ Piotr Olkusz, miesięcznik „Dialog”, UŁ.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (konkurs: wydarzenie artystyczne – teatr i taniec) oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Patroni medialni: TVP Kultura, Polskie Radio Dwójka, Tygodnik Powszechny, e-teatr.pl, o.pl.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.