Atlas: sposób użycia - wykład Tomasza Szerszenia

ms2, ul. Ogrodowa 19
3 grudnia 2014, środa, g. 18.00

Wykład z cyklu: Kartografie nieznanego

Atlas, ta „wizualna forma wiedzy lub uczona forma widzenia”, kwestionuje tradycyjne modele opowiadania o historii – również o historii sztuki. Otwiera nas na wielość czasów, wielość historii, na nieciągłość i ruch. To zapewne główna przyczyna, dla której kuratorzy i artyści zwracają się dziś ku idei atlasu. Wychodząc od słynnego Atlasu Mnemosyne Aby Warburga, spróbujemy przyjrzeć się współczesnym wystawom inspirowanym tą ideą, w tym łódzkiemu Atlasowi nowoczesności i serii „atlasowych” wystaw kuratorowanych przez Georges’a Didi-Hubermana.

Tomasz Szerszeń – fotograf, antropolog kultury. Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, 
członek redakcji kwartalników „Konteksty” i „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW i Fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Autor książki Podróżnicy bez mapy i paszportu (słowo/obraz terytoria 2014, w druku) i tekstów w pismach i książkach Inne przestrzenie, inne miejsca, Przekleństwa wyobraźni i Powidok (w druku).  

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.