Atlas nowoczesności: Miasto. Spacer miejski z Agatą Zysiak: Złe miasto, nowoczesność i peryferia

zbiórka przed ms1, Więckowskiego 36
30 maja, wtorek, godz. 18.00, udział bezpłatny

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”

W manifeście Awangardy Krakowskiej Tadeusza Peipera „Miasto, masa, maszyna” kolejność słów nie jest przypadkowa – miasto to synonim nowoczesności i postępu. To właśnie w miastach działa się nowoczesność, to tu można jej było doświadczyć, to „wyzwalające powietrze” miasta karmiło zarówno myślicieli, jak i artystów, reformatorów i polityków, robotników i przedsiębiorców. Z chaosu, tłumu, ruchu i hałasu wykuwało się doświadczenie nowoczesności. Miasta, tak jak sama nowoczesność, której stały się uosobieniem, miały nieść wyzwolenie ze starego porządku, demokratyzację w polityce, liberalizację w kulturze, industrializację w ekonomii.

Łódź w XIX wieku stała się przemysłowym molochem, obcym innym miastom w regionie. Stała się uosobieniem nowoczesności, konfrontując opinię publiczną z niespotykanym dotąd tempem zmian, doświadczeniem nowoczesnego miasta, kosmopolityzmem, ale także chaosem, nierównościami i robotniczymi masami. Dziś, przemierzając jej ulice, wciąż możemy poczuć trudność radzenia sobie z takim doświadczeniem.

Agata Zysiak jest autorką hasła „miasto” w wydawnictwie Muzeum Sztuki towarzyszącym wystawie „Atlas nowoczesności”, która pozwala w nowy sposób spojrzeć na jego kolekcję. Za pomocą dzieł z niej pochodzących zarówno wystawa, jak i książka - pod redakcją Anny Saciuk-Gąsowskiej, Jarosława Suchana i Łukasza Zaremby - snują opowieść o nowoczesności i jej znaczeniu dla nas dzisiaj. 


dr Agata Zysiak – socjolożka kultury; adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się socjologią historyczną i badaniami biograficznymi. Stypendystka m.in. Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, Fundacji Kościuszkowskiej, visiting fellow m.in. na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor oraz na Wolnym Uniwersytecie Berlina. Współautorka książki „Opowiedzieć uniwersytet. Łódź akademicka w biografiach”. Obecnie prowadzi na Uniwersytecie Warszawskim badania porównawcze przemian klasy robotniczej w miastach poprzemysłowych Polski i USA.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.