ATLAS i KRONOS. Dyskusja z udziałem gości

ms², ul. Ogrodowa 19
9 marca 2016, środa, godzina 19.00, wstęp wolny

Dyskusja poświęcona polskiemu wydaniu "Atlasu obrazów Mnemosyne" Aby’ego Warburga (nakładem Narodowego Centrum Kultury) i specjalnego numeru pisma “Kronos” – “Atlas Nowoczesności”, którego współwydawcą jest Muzeum Sztuki w Łodzi. 

W panelu dyskusyjnym udział wezmą: prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Tomasz Majewski, dr Paweł Mościcki, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN i Daniel Muzyczuk, kurator Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wydanie po raz pierwszy w Polsce "Atlasu Mnemosyne" Aby'ego Warburga - jednego z najważniejszych dzieł myśli nowoczesnej, zwłaszcza w dziedzinie wizualności - będzie okazją do przyjrzenia się aktualności działań na obrazach zaproponowanych przez Warburga. Słynne plansze obrazowe, przecinające granice gatunków, porządki jakości, estetyki i praktyk obrazowych (wysoki i niski, popularny i artystyczny, masowy i elitarny) stały się (zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach) ważną inspiracją dla rozmaitych przedsięwzięć artystycznych, analitycznych i teoretycznych, na czele z projektami Georgesa Didi-Hubermana.

Niezwykłe, nieukończone, trudne do przypisania do konkretnej dyscypliny dzieło Warburga jest również jedną z inspiracji projektu "Atlas nowoczesności", od kilku lat realizowanego w Muzeum Sztuki - przyjmującego przede wszystkim formę wystawy, zbudowanej w oparciu o kolekcję Muzeum. Ostatnią odsłoną "Atlasu Nowoczesności" jest numer pisma filozoficznego "Kronos", przygotowany we współpracy z Muzeum i poświęcony refleksji nad miejscem sztuki i praktyk ekspozycyjnych w nowoczesności, opatrzony wstępem Jarosława Suchana i zawierający między innymi tekst kuratora ms Daniela Muzyczuka oraz serię tłumaczeń. Kontekstem dla dyskusji o dziele Warburga będzie  między innymi wspomniany numer pisma "Kronos" oraz projekt "Atlas Nowoczesności".

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.