Artysta w przestrzeni publicznej - twórca, aktywista, podwykonawca czy intruz? Dyskusja

ms², ul. Ogrodowa 19,
9 listopada 2016, środa, godz. 18:00, wstęp wolny

Dyskusję poprowadzi Błażej Filanowski. 

Artyści, wchodząc w przestrzeń miasta, przesuwają granicę między sztuką a codziennym życiem. Czasem ich działalność zakłada aktywizację mieszkańców i przekształcanie fragmentów miasta. Pomiędzy działającymi w taki sposób twórcami, aktywnymi grupami, instytucjami i administracją miejską zaczynają pojawiać się zależności i zacierać kompetencje.

W związku z miejskimi programami rewitalizacji działania te budzą zainteresowanie. Z jednej strony, władze miejskie coraz częściej widzą w artystach potencjał i oferują nowe warunki współpracy. Zapraszają ich jako „podwykonawców” do ożywiania i przeobrażania (według częściowo określonych zasad) anonimowych przestrzeni w rozpoznawalne, przyjazne miejsca, które umilą życie w mieście zrewitalizowanym (różnie rozumianym). Z drugiej strony, swoisty przełom w akceptacji tego typu działań może być złudny lub chwilowy. Rosnąca polaryzacja społeczna powoduje, że działania w przestrzeni miejskiej – czy to aktywistyczne, czy artystyczne – spotykają się z krytyką grup zaangażowanych przeciwników.

Dlaczego artyści chcą pracować z lokalnymi społecznościami i czy są do tego kompetentni? Czy w dynamicznym, pełnym konfliktów, zmiennym miejskim środowisku mogą działać rzeczywiście skutecznie? Kiedy pojawia się konflikt między potrzebą nieskrępowanej wolności artystycznej a odpowiedzialnością za zaangażowanie w projekt społeczny? Czy „ożywianie miasta” przez sztukę pomaga lokalnym społecznościom czy prowadzi do gentryfikacji?

Spotkanie ma na celu wymianę doświadczeń i aktualnych obserwacji na temat rewitalizacji w kontekście sytuacji Łodzi i Poznania.

W dyskusji udział wezmą:

AGNIESZKA SZABLIKOWSKA – współtwórczyni wraz z Łukaszem Trusiewiczem poznańskiej inicjatywy Łazarz – Otwarta Strefa Kultury. Absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się działaniami edukacyjnymi i animacją kultury, jest koordynatorką i kuratorką wystaw oraz prezentacji artystycznych w Galerii Raczej. Współpracuje z instytucjami i placówkami kulturalnymi, a także edukacyjnymi w zakresie działań artystycznych i edukacyjnych. Współpracuje z organizacjami lokalnymi (m.in. z Galerią Miejską Arsenał czy też Festiwalem Malta w Poznaniu) i międzynarodowymi (Performance Art Oslo, Month of Performance Art
w Berlinie).

ŁUKASZ TRUSEWICZ – współtwórca Otwartej Strefy Kultury na poznańskim Łazarzu. Absolwent Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich działaniach artystycznych wychodzi z doświadczenia rzeźby i instalacji, przenosząc je na grunt akcji performatywnych oraz miejskich interwencji.

MARCIN POLAK – artysta, animator kultury, inicjator akcji w przestrzeni publicznej i redaktor portalu „Miej-Miejsce”, współautor Galerii Czynnej w Łodzi. Podejmuje działania w przestrzeni miasta, szczególnie w dzielnicy Stare Polesie. Ostatnio pomagał w tworzeniu świetlicy dla dzieci we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi – w ramach wystawy „Wszyscy ludzie będą siostrami”, współtwórca Świetlic Artystycznych w Łodzi.

Partner: Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich UŁ

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.