Artyści i państwo - dyskusja

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

18 stycznia 2019, piątek, godz. 18:00

Wydarzenie towarzyszące wystawie Awangarda i państwo.

„O państwowym systemie sztuki lat 70. pisze się źle albo w ogóle.” - stwierdza Jakub Banasiak, rozpoczynając tekst opublikowany w katalogu towarzyszącym wystawie „Awangarda i państwo”. Jak dziś interpretować ówczesne odgórnie organizowane platformy dla nowych tendencji w sztuce? Co tak naprawdę kryje się pod sformułowaniem „wentyl bezpieczeństwa”, którym określa się państwowy mecenat nad sztuką? W jaki sposób państwowy system sztuki realizował modernizacyjną agendę lat 70.?

Na te i inne pytania odpowiedzi poszukamy wraz z uczestnikami dyskusji: Jakubem Banasiakiem (Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną, ASP Warszawa; „Szum”), Dorotą Monkiewicz (kuratorką wystawy “Awangarda i państwo”) i Małgorzatą Omilanowską (historyczką sztuki i Ministrą Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2014-2015).

Punkt wyjścia do dyskusji stanowić będzie cytowany powyżej artykuł Banasiaka pt. „Prześniona dekada. Próby modernizacji państwowego systemu sztuki 1971-1980”, w którym autor omawia dwie praktyki badawcze stosowane przy opisie tamtego okresu: „totalitarystyczną” i „rewizjonistyczną”, a także ich wpływ na dzisiejsze postrzeganie ówczesnej polityki kulturalnej państwa. Autor odnosi się również do ewolucji społecznej roli artystów, którzy stali się bliżsi „badaczom naukowym, inżynierom, filozofom, aranżerom mass mediów” niż „robotnikom sztuki”. Dodatkowy kontekst dla rozmowy stanowią rozdziały wystawy: „Rewizjonizm awangardowy - lata 70.” (z pracami m.in. KwieKulik i Jerzego Trelińskiego) i „Mieszczanie i kontestatorzy” (m.in. Nieistniejąca Przytakująca Galeria “Tak” - Leszek Przyjemski i Anastazy Wiśniewski, Zdzisław Sosnowski, Józef Robakowski i Zbigniew Warpechowski).

Tekst „Prześniona dekada. Próby modernizacji państwowego systemu sztuki 1971-1980” dostępny jest TUTAJ

Dyskusję poprowadzi Daniel Muzyczuk.

Biletowane: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.