Artyści do centrum, patologia do kontenerów - spotkanie z Hanną Gill-Piątek

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

28.11.2017

28 listopada 2017, wtorek, godz. 18:00

Hanna Gill-Piątek - ekspertka w zakresie rewitalizacji, działaczka społeczna i polityczna, publicystka, studentka Akademii Sztuki w Szczecinie, tak opisała swoją pracę dyplomową:

“Szczecińska radna niezrzeszona Małgorzata Jacyna-Witt zwołała konferencję prasową. Radna ma jasny program na centrum Szczecina. Chce budowy osiedla kontenerowego jako swego rodzaju kolonii karnej dla mieszkańców śródmieścia, których nazywa patologią. Zamiast nich w kwartałach chciałaby widzieć artystów. Dziś jako studentka Akademii Sztuki, mając na koncie pewien dorobek w tej dziedzinie, postanowiłam wyjść naprzeciw obu tym życzeniom. Jestem bowiem stałą mieszkanką zdegradowanej części śródmieścia w zupełnie innym mieście, w Łodzi, w którym moich sąsiadów i mnie określa się tym samym wyrazem: patologia. Zgodnie z życzeniem Pani Radnej w dniach 25-28 września 2017 r. jako artystka na kilka dni zamieszkam w samym centrum Szczecina, a jako patologia zamieszkam w kontenerze. Wszystkich, którzy chcą doświadczyć, jak wygląda przebywanie lub nocleg w nieogrzewanym baraku, proszę o wcześniejszy kontakt na priv. Podczas mojego pobytu udzielam również bezpłatnych porad z zakresu mieszkalnictwa i rewitalizacji, w czym zawodowo się specjalizuję.”

Projekt “kontenerowy” prostym artystycznym gestem pozwolił naświetlić zagadnienia omawiane na dziesiątkach konferencji dotyczących tego, jak planować zmiany urbanistyczno-społeczne, które czeka wiele polskich miast, w tym Łódź.

Hanna Gill-Piątek – ekspertka w zakresie rewitalizacji, działaczka społeczna i polityczna, publicystka. Od 2005 roku działa w ruchach miejskich, jest związana z Partią Zielonych, członkini Kongresu Ruchów Miejskich. W latach 2011–2014 prowadziła Świetlicę Krytyki Politycznej w Łodzi. Do 2016 roku pracowała w Urzędzie Miasta Łodzi, prowadząc projekt pilotażowy przygotowujący Łódź do procesu rewitalizacji, którego efektem jest pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o tej tematyce. Później objęła stanowisko dyrektorki Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Obecnie współpracuje z samorządami w ramach programów ministerialnych. Autorka, wraz z Henryką Krzywonos, książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci” (2010).

Spotkanie poprowadzi:

dr hab. Paweł Możdżyński – socjolog, bada strukturalne i antystrukturalne wymiary funkcjonowania sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki w przestrzeni miejskiej. Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, jest założycielem i kierownikiem Pracowni Socjologii Sztuki w Przestrzeni Publicznej.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.