Art+Feminism Edit-a-thon 2019. Maraton redagowania Wikipedii

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, kawiarnia

Czas

30-31 marzec 2019, (sobota: g. 11:00-17:00, niedziela: g. 11:00-16:00)

W Muzeum Sztuki będziemy wspólnie redagować Wikipedię już po raz drugi. Wydarzy się to w ramach światowej akcji Art+Feminism, która odbywa się po raz szósty. Szkoląc się jako redaktorki i redaktorzy Wikipedii, będziemy razem tworzyć wpisy o osobach wykluczonych z obiegów wiedzy.

Zainicjowana w 2014 roku kampania ma wzmacniać głos kobiet – poprzez tworzenie i zachowywanie informacji, i promować Wikipedię jako narzędzie radzenia sobie z jednym z wielu sposobów uciszania kobiet. Zainicjowana przez Siân Evans, Jacqueline Mabey, Michael Mandiberg i Laurel Ptak kampania Art+Feminism ma na celu wyeksponowanie zagadnień związanych z płcią kulturową (gender), feminizmem i sztuką w odniesieniu do treści publikowanych na łamach Wikipedii oraz zachęcanie kobiet do jej redagowania.


Jak dołączyć? Wystarczy:

1. Zarejestrować się, wysyłając zgłoszenie na mail: cm@msl.org.pl.

Zgłoszenie jest jednoznaczne z akceptacją naszej polityki prywatności, z którą można zapoznać się tu

2. Wybrać temat, którym chcesz się zajmować.

3. Przyjść z własnym komputerem na warsztaty. Udostępniamy zasoby naszej biblioteki, ale możesz też przynieść własne materiały.

Rejestracja jest obowiązkowa


♦ Jeśli nie masz komputera – daj znać, coś wymyślimy!

♦ Jeśli nie chcesz pisać, ale znasz języki obce – zapraszamy do tłumaczenia tekstów z Wikipedii z innych języków niż polski.

♦ Jeśli nie chcesz redagować informacji, a wolisz pracować z wizualiami – będziemy szkolić również z opracowywania dokumentacji i udostępniania jej w Wikicommons.


Szósty rok kampanii, tym razem pod hasłem “Gender + The Non Binary”, to ewolucja projektu i myślenie nie tylko o zwiększeniu dostępności informacji o historii kobiet i osób niebinarnych, ale także rozszerzaniu dyskusji o stereotypach na temat płci kulturowej i biologicznej. W 2018 roku akcję w Łodzi zainicjowała antropolożka kultury, dr Alicja Kujawska.

Nierówność na tle płciowym to problem, z którym Wikipedia boryka się od dawna. Badanie z 2011 roku przeprowadzone przez Fundację Wikimedia ukazało, że mniej niż 10% redaktorów identyfikuje się jako kobiety. Brak reprezentacji kobiet wśród osób edytujących Wikipedię doprowadził do powstawania znaczących luk w zawartości tego najpopularniejszego źródła wiedzy na świecie. Za sprawą Art+Feminism od 2014 roku ponad 7000 osób uczestniczyło w ponad 500 wydarzeniach typu Edit-a-thon organizowanych na całym świecie. Dzięki temu udało się utworzyć i uzupełnić ponad 11 tysięcy artykułów na Wikipedii.

 

Więcej o akcji

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.