Art+Feminism Edit-a-thon 2018. Maraton redagowania Wikipedii

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

24-25.03.2018 godz. 11.00-20.00

Prowadząca

Alicja Kujawska

Dlaczego redagujemy?

Problemy związane z płcią kulturową są w Wikipedii dobrze znane i udokumentowane. Podczas gdy przyczyny tej nierówności nie zostały zbadane, jej skutki są widoczne gołym okiem. Treści zostają wypaczone przez brak znaczącego udziału kobiet i osób identyfikujących się jako kobiety w redagowaniu tekstów. Ma to wpływ także na kształtowanie języka, którym posługujemy się na co dzień. Brak kobiecej reprezentacji podczas tworzenia coraz ważniejszego repozytorium wiedzy, jakim jest Wikipedia, jest alarmujący.

Zmieńmy to! Razem uzupełnijmy wpisy poświęcone zagadnieniom sztuki i feminizmu. Niech pisanie stanie się formą oporu wobec "fake news" i "jedynej prawdziwej wykładni" rzeczywistości. Zapewnimy tutoriale dla początkującej wikipedystki i początkującego wikipedysty: materiały referencyjne, opiekę nad dziećmi i napoje. Przynieś swój komputer, przewód zasilający i pomysły do ​​wpisów, które wymagają aktualizacji lub stworzenia. Zapraszamy do udziału wszystkich niezależnie od tożsamości płciowej!

Zainicjowana w 2014 roku przez Siân Evans, Jacqueline Mabey, Michael Mandiberg i Laurel Ptak kampania Art+Feminism ma na celu wyeksponowanie zagadnień związanych z płcią kulturową (gender), feminizmem i sztuką w odniesieniu do treści publikowanych na łamach Wikipedii oraz zachęcanie kobiet do jej redagowania.

Nierówność na tle płciowym to problem, z którym Wikipedia boryka się od dawna. Badanie z 2011 roku przeprowadzone przez Fundację Wikimedia ukazało, że mniej niż 10% redaktorów identyfikuje się jako kobiety. Brak reprezentacji kobiet wśród osób edytujących Wikipedię doprowadził do powstawania znaczących luk w zawartości tego najpopularniejszego źródła wiedzy na świecie. Za sprawą Art+Feminism od 2014 roku ponad 7000 osób uczestniczyło w ponad 500 wydarzeniach typu Edit-a-thon organizowanych na całym świecie. Dzięki temu udało się utworzyć i uzupełnić ponad 11 tysięcy artykułów na Wikipedii.

WIĘCEJ O ART+FEMINISM

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.