Architeksty w malarstwie abstrakcyjnym Tadeusza Brzozowskiego. Wykład Tomasza Bocheńskiego

ms2ul. Ogrodowa 19
21 maja 2015, czwartek, g. 18.00

Wykład w ramach projektu badawczego: Związki literatury i sztuk wizualnych po 1945 roku 

Architeksty to ukryte i jawne konstrukcje słowne, a czasem narracje, które nadają malarstwu abstrakcyjnemu wymiar temporalny. W przypadku twórczości Tadeusza Brzozowskiego ironicznie komentują one nowatorską stronę wizualną jego obrazów.

Poprzez tytuły i towarzyszące malarstwu rysunki Brzozowski ujawnia znaczenia, których malarstwo abstrakcyjne - i w ogóle sztuka nowoczesna - pragnie się pozbyć. Komentuje w ten sposób własną twórczość.

W twórczości Brzozowskiego, a także Kantora, Sterna, Lenicy (Alfreda) czy Tchórzewskiego, dostrzec można jedną z najważniejszych tendencji sztuki XX wieku – antynowoczesną nowoczesność, wyrażaną poprzez współistnienie jawnych i skrytych narracji. Jawne narracje (manifesty, deklaracje programowe, przyjęte formy interpretacji) mówią o formalnych, nowatorskich aspektach twórczości. Skryte narracje (tytuły, rysunki, notatniki itp.) odwołują do znaczeń z konieczności zatartych, anachronicznych.

Celem wykładu jest wydobycie i zinterpretowanie tych „anachronicznych” warstw nowoczesnego malarstwa abstrakcyjnego, niejawnych opowieści istniejących w sztuce unikającej opowiadania.    

Tomasz Bocheński – krytyk literacki, literaturoznawca, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku, witkacolog. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca literatury XX wieku. Prowadzi zajęcia z literatury współczesnej i warsztaty pisarskie. Jest autorem rozpraw i esejów o twórczości Witkacego, Leśmiana, Schulza, Gombrowicza, Herberta oraz o literaturze współczesnej. Opublikował książki Sztuka i mistyfikacja. Powieści Witkacego (1994), Czarny humor w twórczości Witkacego, Gombrowicza, Schulza. Lata trzydzieste (2005), Witkacy i reszta świata (2010).

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.