Archeologia przyszłości. Spotkanie z Tamásem Kaszásem i Joanną Rajkowską

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
27 września 2016, wtorek, godz.18.00, wstęp wolny

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim i będzie tłumaczone na język polski. 
Prowadzenie: Aleksandra Jach

Czym jest „archeologia przyszłości”? W opowiadanych przez Tamása Kaszása historiach, katastrofa zachodniej cywilizacji, opartej na rozwiniętych technologiach i paliwach kopalnych, dawno już się wydarzyła. Możemy więc spoglądać na nią z dystansu, analizować i budować na jej ruinach coś nowego. Przydatne nam będą do tego różne rodzaje wiedzy - ta codzienna, wynikająca z doświadczenia, połączona z akademicką, ekspercką, czy taką, którą nazywamy „ludową”. Tamás Kaszás proponuje, by poddawać recyklingowi materiały, myśli, symbole, narzędzia. Pokazywać raczej ciągłość i przenikanie się, a nie zerwania i przełomy.

Projektowanie przyszłości jest przecież głęboko zakorzenione w przeszłości, a jego rezultat jest nie do przewidzenia. Uczestniczą w nim nie tylko ludzie, ale także wiele innych organizmów, o czym opowie Joanna Rajkowska. Za przykład posłuży nam jej najnowszy projekt zrealizowany w rozpadającej się stacji transformatorowej, stojącej niedaleko rzeki Oławy, na Niskich Łąkach we Wrocławiu. Rośliny, owady, grzyby i drobne gryzonie od wielu lat zamieszkują ten budynek. Były też tam wcześniej, zanim powstała stacja transformatorowa. Działanie Joanny Rajkowskiej zakładało, że pojawi się tam dodatkowa ilość roślin ruderalnych, a z dwóch okien będzie wypływać woda, pobierana z Oławy. Jest to oczywiste nawiązanie do powodzi z 1997 roku, które przypomina także o tym, że rozdzielanie historii kulturowej od naturalnej nie ma sensu. 

 Więcej na temat Trafostacji

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.