Andrzej Szczerski: Modernizm i państwo - Muzeum Śląskie w Katowicach

ms2, ul. Ogrodowa 19 
22 maja 2014,  czwartek, g. 18.00

Wykład z cyklu Muzeum uniwersalne 

Jak model muzeum uniwersalnego oddziałuje na architekturę budynków muzealnych? Problem ten zostanie omówiony na przykładzie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Siedziba muzeum, zbudowana według projektu Karola Schayera, stanowiła wyjątkowej klasy przykład modernistycznej architektury. Wybuch wojny spowodował to, że prace nad otwarciem ekspozycji nigdy nie zostały ukończone a sam budynek został zniszczony przez nazistów.

Mimo to, katowicka instytucja zyskała wyjątkowy status w historii polskiego muzealnictwa. Przede wszystkim w nowatorski sposób realizowała projekt muzeum regionalnego, łączącego w jedną całość dzieła sztuki, przykłady kultury ludowej, a także eksponaty z zakresu geografii, dotyczące polskiego Śląska. Siedziba muzeum stanowiła z kolei wyjątkowej klasy przykład modernistycznej architektury, wykorzystującej m.in. zasady planu otwartego oraz nowoczesne systemy oświetlenia i klimatyzacji. Samo powstanie nowego gmachu było świadectwem wykorzystywania modernizmu na potrzeby państwotwórcze i świadczyło o znaczeniu muzeum w budowaniu nowoczesnej tożsamości Polski.

Katowicka instytucja pokazywała sukcesy polskiej polityki na Śląsku, który dzięki przynależności do II RP nie tylko nie stracił na znaczeniu, ale zyskał nowe możliwości rozwoju. Muzeum Śląskie uznać można ze oryginalną interpretację idei "muzeum uniwersalnego", które odwołując się do tradycji muzeum jako instytucji publicznej, reprezentującej państwo, stara się pokazać śląski regionalizm jako integralną część nowoczesnej polskości.

Andrzej Szczerski – historyk i krytyk sztuki, wykładowca i kierownik muzealniczych studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki UJ. Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). W latach 2002-2005 był kuratorem cyklu wykładów "Projektowanie nowoczesności" w Instytucie Goethego i British Council w Krakowie. Współautor wystaw Symbolism in Poland and Britain w Tate Britain, Londyn (2009), The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland w Centre for Fine Arts BOZAR, Bruksela (2011). Kurator wystawy Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany, Muzeum Sztuki w Łodzi (2010). 

Wstęp wolny

Współpraca: 

Tydzień z architekturą w Łodzi

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.