Alina Szapocznikow: Sculpture Undone, 1955-1972

W najbliższą niedzielę, 7 października, w Museum of Modern Art w Nowym Jorku zostanie otwarta wystawa: „Alina Szapocznikow: Sculpture Undone, 1955-1972”, na której będzie można zobaczyć między innymi prace artystki znajdujące się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Ponad 100 obiektów prezentowanych na wystawie: rzeźby, rysunki, fotografie pochodzące z eksperymentalnego, późnego okresu jej działalności, pokazuje odważną postawę Szapocznikow wyrażająca się skłonnością do podejmowania ryzyka artystycznego.

Szapocznikow była jedną z najoryginalniejszych współczesnych rzeźbiarek, uznawana jest także za prekursorkę sztuki feministycznej i konceptualnego podejścia do rzeźby. Opierając się na osobistym doświadczeniu wieloletniej walki z nieuleczalną chorobą, stworzyła własny język form dla odzwierciedlenia przemian zachodzących w ludzkim ciele. Wprowadziła w tym celu do swojego warsztatu nowe materiały, z którymi odważnie i skutecznie eksperymentowała, tworząc przejmujące prace o rzadko spotykanej sile ekspresji.

Kuratorki wystawy: Elena Filipovic i Joanna Mytkowska

Więcej informacji na stronie MoMA. Wystawa trwać będzie do 28 stycznia 2013.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.