Alexei Penzin - O zwycięstwie i porażce. Notatki o możliwościach myślenia nowych i przyszłych wydarzeń

Wykład towarzyszący wystawie Niewczesne historie
ms2, ul. Ogrodowa 19
27 listopada 2012, wtorek, g. 18.00

Muzeum Sztuki w Łodzi odwiedzi Alexei Penzin, który podczas wykładu przedstawi przemyślenia na temat pojęć „zwycięstwa” i „sukcesu” oraz odpowiadających im negatywnych terminów „fiasko” i „klęska”, które stały się centralne dla ideologicznego zniewolenia w czasach neoliberalizmu. Jak przezwyciężyć pułapkę myślenia w kategoriach sukcesu oraz fiaska? Jak używać innych kryteriów podsumowując wydarzenia? Jak zneutralizować defetystyczną polityczną i filozoficzną myśl, która osadzona jest w wielu doświadczeniach poprzedniego stulecia i dalej oddziałuje na współczesne teorie?

Alexei Penzin jest badaczem w Instytucie Filozofii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie i członkiem grupy artystów i intelektualistów Chto Delat/Co robić? Jego podstawowymi polami zainteresowań są: filozoficzna antropologia, marksizm, badania post-sowieckie oraz filozofia sztuki. Jest autorem wielu artykułów, oraz pracuje nad książką zatytułowaną „Rex Exsomnis: Towards a Political Economy of Sleep”.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.