Agata Jakubowska: Artystki i pop. Boty - Szapocznikow - Pinińska-Bereś

ms2, ul. Ogrodowa 19 
8 maja 2014, czwartek, g. 18.00

Wykład towarzyszący wystawie „Pauline Boty i pop-art”

„My colouring book” - obraz Pauline Boty z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w 2009 roku pojawił się na wystawie „Niezgrabne przedmioty - Alina Szapocznikow oraz Maria Bartuszova, Pauline Boty, Louise Bourgeois, Eva Hesse i Paulina Ołowska” (kuratorowanej przez Agatę Jakubowską wspólnie z Joanną Mytkowską, MSN).

Doświadczenia z wystawy są podstawą refleksji na temat podobieństw i różnic w podejściu tych artystek do pop-artu. Ważnym elementem analizy tego zagadnienia będą kwestie sytuacji geopolitycznej, która miała wpływ na ich twórczość. Grupa omawianych artystek zostanie wzbogacona o rzeźbiarkę Marię Pinińską-Bereś. Zestawienie Boty, Szapocznikow i Plińskiej-Bereś ma służyć rozszerzeniu prowadzonej od pewnego czasu dyskusji na temat relacji artystek i popu.

Agata Jakubowska – historyczka sztuki, profesorka w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Prowadziła zajęcia na gender studies na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka książek Na marginesach lustra. Ciało kobiece w pracach polskich artystek (Kraków: Universitas, 2004), Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow (Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2008), Artystki polskie (red., Warszawa: Wydawnictwa Szkolne PWN, 2011) i Alina Szapocznikow. Awkward objects (red. Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2011)  a także licznych tekstów poświęconych twórczości kobiet i problematyce gender w sztuce współczesnej. 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.